Imieniny: Marii, Antoniny

Wydarzenia: Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Przygotowania

Peregrynacja Symboli ŚDM w archidiecezji krakowskiej

 fot. Episkopat.pl

Peregrynacja Symboli ŚDM w archidiecezji krakowskiej rozpocznie się 20 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i potrwa do inauguracji ŚDM w lipcu.

 

Symbole ŚDM po archidiecezji krakowskiej będę pielgrzymowały przez ponad dwa miesiące od 20 maja do 25 lipca. Odwiedzą wszystkie 45 dekanatów – zagoszczą w 220 parafiach i 50 szkołach. Poza parafiami symbole ŚDM nawiedzą miejsca i osoby, które z różnych względów nie będą mogły wziąć udziału w lipcowych wydarzeniach w Krakowie. Chodzi o więzienia, domy poprawcze, szpitale, domy pomocy.

„Peregrynacja symboli ŚDM to okazja, żeby poczuć klimat tych wydarzeń. Trzeba sobie uświadomić, że one naprawdę wędrują po całym świecie. Wielu ludzi młodych, i nie tylko, przy nich się modli – widać z jakim nabożeństwem, z jaką czcią ludzie do nich podchodzą i jest to dla nich ważne wydarzenie, bo przypomina powszechność Kościoła” – mówi ks. Paweł Mielecki z sekcji pastoralnej Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Powitania symboli ŚDM w archidiecezji krakowskiej odbędzie się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w piątek, 20 maja, o godzinie 17.00. Zostanie wtedy odprawiona uroczysta Msza św. transmitowana przez TVP Kraków. W sobotę 21 maja, Krzyż i Ikona zostaną przewiezione do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie będą towarzyszyć kolejnej już edycji oficjalnych rekolekcji przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży, zatytułowanych „Dla nas i całego świata”. W niedzielę 22 maja, Symbole rozpoczną peregrynację po archidiecezji, która potrwa aż do spotkania młodych z Ojcem Świętym na Błoniach i na Campus Misericordiae.

Symbole w Boże Ciało przejdą w tradycyjnej procesji z Wawelu do Rynku a w kolejny weekend odwiedzą Podhale i zostaną m.in. zaniesione pod Morskie Oko.

Symbole są teraz w diecezji tarnowskiej. Do tej pory odwiedziły 42 diecezje i przemierzyły 12 000 kilometrów.

 

„To ostatni etap i ukoronowanie duchowych przygotowań do ŚDM” – tak o peregrynacji symboli ŚDM po archidiecezji krakowskiej w specjalnym komunikacie napisał kard. Stanisław Dziwisz. Z tej okazji metropolita krakowski apeluje o modlitwę wokół Krzyża i Ikony „o dobre owoce tego wielkiego wydarzenia, zarówno dla gości, którzy do nas przybędą, jak i dla nas, gospodarzy”. „Niech przypomną, że w przygotowaniach nie jesteśmy pozostawieni tylko naszym ludzkim siłom, ale przede wszystkim wsparci orędownictwem Maryi i świętych patronów ŚDM: Jana Pawła II i siostry Faustyny u Jezusa  Miłosiernego” – podkreśla kard. Dziwisz.

Symbole Światowych Dni Młodzieży: drewniany Krzyż, nazwany przez Jana Pawła II „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży”, oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Wybawicielki Ludu Rzymskiego od wielu lat towarzyszą nie tylko Światowym Dniom Młodzieży, ale peregrynują po diecezjach kraju, gdzie mają się one odbyć. W Polsce ich peregrynacja rozpoczęła się w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2014 roku, kiedy młodzi Polacy przejęli je od Brazylijczyków na Placu św. Piotra w Rzymie.

Drewniany krzyż, nazywany dziś Krzyżem Światowych Dni Młodzieży został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25.03.1983 – 22.04.1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży: przedstawicieli ruchów i wspólnot, którzy wspólnie odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego.

To właśnie oni poprosili, by papież Jan Paweł II przekazał im krzyż po zakończeniu obchodów. Ojciec Święty spełnił ich prośbę i w Niedzielę Zmartwychwstania powierzył im Krzyż Roku Świętego, mówiąc: „Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.” (św. Jan Paweł II, Rzym, 22 kwietnia 1984)

Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek „Wybawicielka Ludu Rzymskiego” sięga  wydarzeń z końca VI wieku, kiedy mieszkańców Rzymu trawiła epidemia dżumy. W roku 590 papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła.

Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, dokąd rzymianie pielgrzymują w wielu intencjach. Także zwyczajem papieża Franciszka jest rozpoczynanie i kończenie podróży apostolskich „u Matki Bożej Większej”. Poraz pierwszy na Światowych Dniach Młodzieży Matka Boża w tym wizerunku pojawiła się w roku 2000, kiedy kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.

;