Imieniny: Marii, Antoniny

Wydarzenia: Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

ŚDM INFO

Pielgrzymi ŚDM modlą się przy trumnie swego patrona

błogosławiony piotr jerzy frasatti w Krakowie fot. facebook.com/belikefrassati

Pielgrzymi z różnych krajów modlą się przy trumnie z ciałem bł. Piotra Jerzego Frassatiego, jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wcześniej relikwie odwiedziły wiele miast polskich.

 

- Odkąd są w Krakowie, widzimy nieprzerwany strumień wiernych, którzy przychodzą, by się przy nich modlić - powiedział KAI o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z klasztoru krakowskiego. To właśnie w prezbiterium kościoła dominikanów znajduje się trumna z ciałem "człowieka ośmiu błogosławieństw", jak nazwał Frassatiego św. Jan Paweł II. Przybywają tam zarówno pielgrzymi indywidualni, jak i zorganizowane grupy ze swymi biskupami.

"Szczególną chwilą", według dominikanina, było poniedziałkowe spotkanie grupy włoskiej - młodzieży uniwersyteckiej Rzymu - pod przewodnictwem kard. Agostino Valliniego, papieskiego wikariusza dla diecezji rzymskiej.

Następnego dnia kościół wypełniony był liczącą około 3 tys. osób grupą młodych katolików z archidiecezji turyńskiej. Choć na co dzień trumna z ciałem bł. Piotra Jerzego znajduje się właśnie w Turynie, to jednak - jak zauważył o. Tasiemski - "uważali oni, że swoją młodość i ŚDM trzeba przeżywać z Frassatim".

Przy trumnie modlili się również Austriacy z kard. Christophem Schönbornem. Była też Noc Czuwania ze środy na czwartek. Cały kościół wypełniły osoby żyjące duchowością dominikańską, a modlitwie przewodniczył generał zakonu, o. Bruno Cadoré. Dziś do kościoła dominikanów przybyli jeszcze Amerykanie.

- Ponieważ nasz kościół jest tuż obok Rynku Głównego i Franciszkańskiej 3, ludzie przychodzą tu właściwie nieprzerwanie - poinformował o. Tasiemski. Ocenił, że tylko w zorganizowanych grupach przez kościół przewinęło się już kilkanaście tysięcy pielgrzymów.

Relikwie bł. Piotra Jerzego przebywają w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy od 23 do 31 lipca. Towarzyszy im siostrzenica błogosławionego, Wanda Gawrońska. Przybyły one do Polski po raz pierwszy w historii. Wcześniej były obecne jedynie na Światowych Dniach Młodzieży w Sydney w 2008 r.

Trumna z ciałem bł. Piotra Jerzego jest wykonana z drewna, waży 100 kg, ma 2 metry długości i jest szeroka na ponad pół metra. Żeby ją wnieść potrzeba 12 osób. Aby przewieźć ją do Polski Fiat wyprodukował specjalnie na tę okazję dwa samochody marki Ducat, o wymiarach 5 na 2,5 metra.

Bł. Piotr Jerzy (Pier Giorgio) Frassati urodził się w Turynie w 1901 r. Jego ojciec, Alfredo, był założycielem i właścicielem turyńskiej gazety "La Stampa". Miał kłopoty z nauką, palił fajkę i cygara. Był człowiekiem wysportowanym, przystojnym, ze wspaniałą przyszłością, lubianym i podziwianym, pasjonatem gór i pieszych wycieczek. W tym wszystkim pragnął pójść za głosem Chrystusa. Swoje życie poświęcił czynieniu miłosierdzia. Opiekował się biedakami, chorymi i opuszczonymi mieszkańcami miasta, ale także dbał o ich powrót do Boga i sakramentów.

W wieku 13 lat podjął praktykę codziennej Komunii świętej, co w tamtym czasie było jeszcze nowością w Kościele. Miał ogromne poczucie humoru, cechowała go skromność. Świadomie wybrał życie osoby świeckiej, ponieważ chciał w ten sposób być bliżej ludzi, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa.

Zmarł w wieku zaledwie 24 lat w 1925 r. Zaraził się od jednego z podopiecznych chorobą Heinego-Medina. W 1981 r. jego nienaruszone ciało przeniesiono z grobu rodzinnego do katedry w Turynie. W 1990 r. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.

Oceń treść:
;