Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Aktywnie

Pielgrzymka krakowska w reżimie sanitarnym, ale z większą liczbą osób

 fot. Łukasz Kaczyński

Już 6 sierpnia wyruszy 41. krakowska pielgrzymka na Jasną Górę. Podobnie jak w zeszłym roku będzie ona przebiegać z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale weźmie w niej udział znacznie więcej osób.

- Widzimy złagodzenie w przebiegu pandemii, ale jesteśmy zgodnie z prognozami przed czwartą falą. Dlatego będziemy wciąż przestrzegać zasad reżimu sanitarnego, w tym noszenia maseczek i stosowania środków dezyfekcyjnych, by nie narażać i siebie i innych - opisuje Andrzej Bac, koordynator krakowskich pątników.
W ubiegłym roku do Częstochowy pielgrzymował z Krakowa około 1200 osób. W tym roku, patrząć na stan zapisów, organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział ponad 5000 osób.

- W przypadku noclegu preferowaną formą są jednoosobowe lub rodzinne namioty - w momencie zapisu trzeba zdeklarować czy się go posiada. Każda wspólnota nocuje w innych miejscowościach czy wioskach. W przypadku noclegów u gospodarzy w jednym domu może nocować jedna rodzina lub jeden pielgrzym - informuje Bac.

Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce zgłoszonych zostało dziewięć niezależnych prawnie pielgrzymek pieszych. Wytyczne GIS rekomendują, że w każdej ze wspólnot może pielgrzymować 300 osób plus osoby duchowne, służby oraz osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19.

- Pielgrzymi są zobowiązani do podpisania oświadcznia o przestrzeganiu reżimu sanitarnego. Ci, którzy przeszli pełny cykl szczepienia przeciwko COVID-19 zgłaszają ten fakt w momencie zapisu i okazują stosowne zaświadczenie. Osoby ze służby zdrowia muszą z kolei podpisać oświadczenie o braku kontaktu z chorymi na COVID-19 - tłumaczy Bac.

Msze św. będą się odbywać zgodnie z zasadami panującymi w danym kościele na trasie pielgrzymki lub na zamkniętych terenach wokół kościołów.W przypadku wyżywienia każdy pielgrzym sam zabezpiecza się w tym zakresie i korzysta z obiektów handlowych na trasie. Organizatorzy zapewniają możliwość zakupu przez pielgrzymów chleba i wody mineralnej.

Podobnie jak w roku 2020 r., zgodnie ze stanem prawnym pielgrzymka zostanie zorganizowana w formie zarówno tradycyjnego przejścia pątników wraz z pełnym przestrzeganiem zasad sanitarnych oraz w formie duchowej we współpracy z Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej i TBCProject, które obejmie relacje w mediach społecznościowych oraz transmisje live.

Na poziomie całej 41. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej zostały oddelegowane także osoby zaufania. - Są to osoby, do których można zgłaszać się lub konsultować z nimi tematy z ewentualnym przekroczeniem granic intymności. Osoba ta jest punktem odniesienia dla pielgrzymów oraz ich opiekunów w przypadku, gdy zostaną zauważone jakieś niepokojące sytuacje, zdarzenia albo sytuacje kryzysowe - wyjaśnia Bac.

Każdy, kto nie może osobiście uczestniczyć w szlaku pątniczym z Krakowa na Jasną Górę, może złożyć intencje przez media społecznościowe lub w trakcie pielgrzymki na adres e-mail pielgrzymkakrakowska@diecezja.pl. Będą one zbierane codziennie i odczytywane następnego dnia przed rozpoczęciem Mszy św.

Piesza Pielgrzymka Krakowska narodziła się w 1981 r. po Białym Marszu, podczas którego studenci i krakowianie modlili się za Jana Pawła II po zamachu na jego życie i w jego intencjach. Co roku uczestniczyło w niej dotychczas ok. 10 tys. osób. Szczegółowe informacje o pielgrzymce dostępne są pod adresem www.pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;