Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Pod oknem

pielgrzymka słowaków fot. miłosierdzie.pl

6 maja do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach już po raz 16. przybyła doroczna pielgrzymka katolików ze Słowacji organizowana przez „Radio Lumen”. Uroczystej Eucharystii sprawowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Jozef Haľko z Bratysławy.

 

Pątników przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział: – Serdecznie witam uczestników 16. Pielgrzymki Radia Lumen do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Czekaliśmy na Was od 2019 roku i radujemy się bardzo z Waszej obecności w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Chcemy dziękować Bogu bogatemu w miłosierdzie za ten czas, który za nami. Przez ostatnie trzy lata przeżywaliśmy rozmaite przeszkody: najpierw pandemia ograniczała nasze pragnienia spotkania z Jezusem Miłosiernym na tym miejscu, potem wojna za naszą wschodnią granicą rozdarła nasze serca i mobilizowała nas do wielkiej modlitwy o miłosierdzie i pokój dla świata.

Ks. Bielas przypomniał, że w zeszłym roku w Łagiewnikach przeżywana była 20. rocznica zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał na tym miejscu św. Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku. – „Miłosierdzie nadzieją dla świata” – te słowa towarzyszyły rocznym przygotowaniom, w które włączyło się wiele wspólnot czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata, także ze Słowacji – mówił, przytaczając słowa papieża Franciszka wypowiedziane w niedzielę, 14 sierpnia 2022 roku. „Szczególne pozdrowienie kieruję do licznych pielgrzymów, którzy dziś zgromadzili się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, gdzie dwadzieścia lat temu św. Jan Paweł II dokonał aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Dziś bardziej niż kiedykolwiek dotąd widzimy znaczenie tego gestu, który pragniemy odnowić w modlitwie i przez świadectwo życia. Miłosierdzie jest drogą zbawienia dla każdego z nas i dla całego świata”.

„W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój” – te słowa wybraliśmy jako hasło tegorocznego Święta Miłosierdzia. Te słowa towarzyszą nam również dzisiaj – widzimy je na ołtarzu polowym. (…) Każdego dnia w tej Bazylice wołamy do Boga bogatego w miłosierdzie: „pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei” – podkreślił.

W homilii bp Jozef Haľko mówił, że trzeba nam dziękować Panu Bogu za Jego wielkie miłosierdzie. Podkreślał, że każdy człowiek jest grzeszny i Bóg dobrze o tym wie, ale wciąż i wciąż każdemu z nas przebacza. Trzeba więc wciąż nam się nawracać i prosić o przebaczenie. – A jeśli sami już doświadczycie miłosierdzia, będziecie mogli nieść je innym – mówił, dodając, że o miłosierdzie trzeba nam prosić i za miłosierdzie dziękować. – Trzeba być nam pokornym i wdzięcznym – podkreślał, cytując słowa Pana Jezusa, które skierował do św. Siostry Faustyny, a które ona zapisała w „Dzienniczku”.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Pokora i wdzięczność św. Siostry Faustyny”, która została zorganizowana w 30. rocznicę powstania Radia Lumen.

Wzięło w niej udział około 10 tysięcy pielgrzymów z całej Słowacji. Przed Godziną Miłosierdzia konferencję wygłosiła s. M. Clareta Fečova ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia na temat: „Pokora i wdzięczność” św. Siostry Faustyny. Pielgrzymkę zakończyła modlitwa w Godzinie Miłosierdzia (15:00) i Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz pasterskie błogosławieństwo.

Źródło:
;