Pod oknem
Pielgrzymka tych, którzy czczą Boże miłosierdzie
18 sierpnia odbyła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Przewodziło jej hasło „Ojczyzno moja kochana, Polsko, (…) Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna”.
Jak podkreślił ks. dr Zbigniew Bielas, kustosz łagiewnickiego sanktuarium, słowa te są zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. s. Faustyny. - Wiele otrzymaliśmy czerpiąc ze skarbca Bożego miłosierdzia, a więc za to trzeba być wdzięcznymi. To hasło jest kontynuacją zeszłorocznego spotkania, kiedy dziękowaliśmy Bogu za 100 lat niepodległości, ale także dziękczynieniem za 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny - wyjaśnił.
W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii duchowny zauważył, że pielgrzymka jest dziękczynieniem za dar konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia. Przypomniał przy tym słowa Jana Pawła II, który 17 lat temu prosił, by „ten nowy kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga; miejscem nawrócenia i pokuty”.
- Starają się siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia posługujące w Sanktuarium, starają się kapłani głoszący słowo Boże i pełniący wiernie posługę konfesjonału, klerycy naszego seminarium przybywający na asysty, starają się wszyscy, którzy troszczą się o piękno liturgii, wystrój, porządek i bezpieczeństwo. Staracie się nade wszystko wy, drodzy pielgrzymi, którzy przybywacie do tej świątyni w niedziele, święta i dni powszednie i wypełniacie ją swoją obecnością - mówił.
Dodał, że w dniu pielgrzymki jej uczestnicy powinni doświadczyć poczucia wspólnoty Czcicieli Bożego Miłosierdzia i uświadomić sobie jakie najważniejsze cechy powinny wyróżniać czciciela Bożego Miłosierdzia.
- Winien on charakteryzować nieustanną ufnością. Ufność jest również warunkiem czerpania łask - podkreślił. - Drugą cechą wyróżniającą Czciciela Miłosierdzia Bożego jest praktykowanie miłosierdzia wobec bliźnich: czynem, słowem, modlitwą - kontynuował. Na zakończenie kustosz zachęcił, by zebrani umieli przekazywać światu ogień miłosierdzia.
- To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia! - zaapelował.
Cały dzień w auli św. Jana Pawła II prezentowane były filmy ukazujące wartości chrześcijańskiego, a przed bazyliką przygotowano specjalne stoiska, przy których pielgrzymi mogli poznać podejmowane przy sanktuarium dziełami miłosierdzia.
Zebrani mogli zapoznać się z działalnością m.in. Poradni Miłosierdzia, Apostolstwa Ratunku Konającym, Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR czy Duszpasterstwa Rodziców po Stracie Dziecka. - Modlimy się za tych, którzy odchodzą z tego świata. Chcemy właśnie w taki sposób wypełniać realnie uczynki Bożego miłosierdzia. Zwłaszcza przez nieustanną koronkę do Bożego miłosierdzia - powiedziała jedna z odpowiedzialnych Apostolstwa Ratunku Konającym.
Jak podkreślali pielgrzymi, miłość miłosierna Boga stanowi dla nich wyjątkowe umocnienie na drodze wzrastania w wierze. - To jest dla mnie taka niewyobrażalna i niewytłumaczalna łaskawość Boga dla mnie, pomimo, że zawodzę i nie żyję tak, jak On, by tego chciał - przyznała pani Agnieszka.
Z pielgrzymami spotkał się także kustosz-senior sanktuarium, bp Jan Zając. - Ludzie lgną dzisiaj do Bożego miłosierdzia, bo chcą spotkać się z Bogiem przebaczającym i podnoszącym na duchu. Takim, który wskazuje drogę do szczęścia nie tylko na ziemi, ale i w wieczności - ocenił hierarcha.
Patronat honorowy nad VI Ogólnopolską Pielgrzymką Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik sprawował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.