Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Pod oknem

helena kmieć fot. Parafia św. Barbary w Libiążu / flickr.com

W pierwszą rocznicę śmierci Heleny Kmieć, zamordowanej wolontariuszki, 24 stycznia w kościele pw. św. Barbary w Libiążu Mszę Św. odprawi bp Jan Zając.

 

Plan obchodów rocznicy śmierci:

24.01.2018 

17.40 - Modlitwa przy grobie Helenki (cmentarz komunalny w Libiążu)

18.00 - Msza Św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca w intencji Heleny Kmieć oraz o objawienie nam woli Bożej wobec jej osoby. Kazanie wygłosi ks. prałat dr Franciszek Ślusarczyk - Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (kościół pw. św. Barbary w Libiążu). Adoracja Najświętszego Sakramentu 

(projekcja filmu nagranego telefonem komórkowym w Cochabambie przez Helenkę na dwa dni przed śmiercią) 

28.01.2018 

16.30 - Koncert kolęd poświęcony pamięci Helenki Kmieć (aula św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach) 

6 luty 2018 

10.30 - Msza Św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego (kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu)

11.30 - koncert poezji śpiewanej w wykonaniu: Agaty Bernadt - śpiew i interpretacja wiersza, Joachim Mencel - Rhodes - piano i lira korbowa, Tomasz Grzybowski - gitary.

12.00 - Poświęcenie tablicy pamięci Helenki Kmieć w budynku Szkoły KSW (Libiąż, ul. Heleny Kmieć 2)

Helena Kmieć od 2012 była wolontariuszką w ramach Wolontariatu Misyjnego "Salvator" w Trzebini. Organizowała m. in. półkolonie dla dzieci przy parafiach księży salwatorianów w Galgahévíz na Węgrzech oraz w rumuńskiej Timișoarze. W 2013 uczestniczyła w misji w Zambii, pracując z dziećmi i młodzieżą w ośrodku Salvation Home w Lusace i w centrum młodzieżowym Kulanga Bana Farm w Chamulimbie. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce była ich koordynatorką w parafii Świętej Barbary w rodzinnym Libiążu.

8 stycznia 2017 wyjechała wraz z Anitą Szuwald jako wolontariuszka misyjna do Boliwii, gdzie planowała do czerwca pomagać Siostrom Służebniczkom Dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabamba. Zginęła 24 stycznia 2017 w wyniku ugodzenia nożem w czasie napadu na ochronkę w Cochabamba.

Uroczystości pogrzebowe Heleny Kmieć rozpoczęły się 18 lutego 2017 w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini a 19 lutego były kontynuowane w jej rodzinnym Libiążu. Mszy świętej poprzedzającej pogrzeb przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystość pogrzebowa miała charakter państwowy. Helena Kmieć została pochowana na cmentarzu przy swoim macierzystym kościele pw. św. Barbary w Libiążu.

Helena Kmieć została wyróżniona specjalną statuetką w XIII edycji Plebiscytu „Miłosiernego Samarytanina” za roku 2016. W maju 2017 Towarzystwo Boskiego Zbawiciela ustanowiło "Fundację imienia Heleny Kmieć" mającą m. in. na celu promowanie postaci Heleny oraz pomoc dzieciom i młodzieży w krajach misyjnych. W sierpniu 2017 Rada Miasta Libiąża jednogłośnie podjęła decyzję o pośmiertnym nadaniu Helenie Kmieć tytułu Honorowego Obywatela Miasta Libiąża. Jednogłośnie przyjęto również wniosek o przemianowanie nazwy ul. Kościelnej na ul. Heleny Kmieć.

Źródło:
;