Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Wspomnienia

Pierwsza wystawa o św. Janie Pawle II - patronie Małopolski

 fot. mat. pras.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do Wadowic na wyjątkową wystawę o papieżu Polaku. Ekspozycji przewodzi tytuł „Święty Jan Paweł II - Patron Małopolski”.

Wystawa została przygotowana dla uczczenia św. Jana Pawła II - wybitnego Małopolanina oraz dla przypomnienia niezwykłego pontyfikatu, który pozostanie inspiracją dla kolejnych pokoleń. Jej uroczyste otwarcie odbędzie się 18 maja na Placu Jana Pawła II w Wadowicach.

- To pierwsza tego typu wystawa biograficzna, która podkreśla szczególne związki papieża Polaka z Małopolską. W prosty sposób i kompleksowo przedstawia życie św. Jana Pawła II - mówi Beata Wilk-Woderska z Instytutu. Dodaje, że przedsięwzięcie przygotowane zostało z okazji ogłoszenia przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,  iż św. Jan Paweł II jest patronem województwa małopolskiego.

Ekspozycja składająca się z 40 plansz przypomina najważniejsze wątki biograficzne Ojca Świętego i główne kierunki jego nauczania.

- Zaczynamy od historii rodzinnej, następnie przechodzimy przez okres kapłański, biskupi, kardynalski, aż do okresu pontyfikatu papieskiego. Odwołujemy się także do bardzo poruszających pielgrzymek św. Jana Pawła II do ojczyzny. Zwieńczeniem ekspozycji jest treść Litanii do św. Jana Pawła II. Wszystkim tematom towarzyszą unikatowe i wzruszające zdjęcia - przybliża Wilk-Woderska.

Na miejsce inauguracji wystawy „Jan Paweł II - Patron Małopolski” wybrano Wadowice, gdyż to właśnie tam zaczęła się niesamowita historia życia Karola Wojtyły. Ekspozycja będzie tam prezentowana do końca lipca.

- Później wystawa rozpocznie swoją wędrówkę po kolejnych miastach i gminach, tworząc swoisty szlak promocji dziedzictwa papieża pochodzącego z Polski. Chcemy ją skierować zwłaszcza do młodszego pokolenia, które często nie zna dobrze postaci papieża Polaka i nawet nigdy go nie widziało „na żywo” - opisuje Wilk-Woderska.

Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Jej współorganizatorem jest Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Projekt graficzny wystawy wykonał Krzysztof Tomaszewski.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie to samorządowa instytucja kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

Oceń treść:
Źródło:
;