Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji

Wydarzenia: Światowy Dzień Trzeźwości

Świat

Pierwsze Damy Polski i Litwy odwiedziły wileńskie hospicjum

pierwsza dama w hospicjum w wilnie fot. Grzegorz Jakubowski - KPRP

Jedyne hospicjum na Litwie prowadzone jest przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak. Agata Kornhauser-Duda poznała niezwykłą rodaczkę, personel placówki i wolontariuszy podczas wizyty w Wilnie zimą 2018 roku. W tym roku wspólnie z Pierwszą Damą Litwy, miała okazję osobiście pogratulować utworzenia kolejnego, bardzo wyczekiwanego ośrodka hospicyjnego: dla dzieci.

 

Andrzej Duda z Małżonką przebywali z wizytą w Republice Litewskiej, gdzie uczestniczyli w pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku.

Pierwsze Damy obu krajów odwiedziły Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, będące pierwszą i jedyną tego typu placówką na Litwie. Panie obejrzały nowopowstałą część budynku, w której w lutym 2020 r. ma rozpocząć działalność hospicjum dla dzieci. Trwająca inwestycja już sprawia ogromne wrażenie. Pierwsze Damy zwróciły uwagę na przestronne, jasne pokoje, które nie tylko pomieszczą wyposażenie niezbędne do opieki nad chorymi, ale także podniosą komfort i poczucie bezpieczeństwa najmłodszych pacjentów i ich najbliższych.

Początkowo Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego zajmowało się opieką nad pacjentami paliatywnymi w ich domach, starając się jednocześnie o utworzenie hospicjum zapewniającego chorym całodobową opiekę. Obecnie prowadzi Oddział Stacjonarny i Hospicjum Domowe, a od rozpoczęcia działalności ośrodek pomógł ponad 3 tysiącom osób.

Pierwsze Damy zapoznały się z niełatwą historią powstania hospicjum, jego działalnością, perspektywami i potrzebami. Siostra Michaela Rak już zapowiedziała kolejne wydarzenia mające pomóc placówce w zebraniu środków na dokończenie powstającego hospicjum dla dzieci oraz serdecznie podziękowała za wsparcie, jakie otrzymuje od strony polskiej. Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausėdienė wyraziły ogromne uznanie dla pracy zakonnicy, wszystkich pracowników i wolontariuszy.

Podczas niezwykle wzruszających rozmów z Pierwszymi Damami pacjenci przebywający pod opieką hospicjum stacjonarnego zwracali uwagę na ogromną serdeczność i ciepło, jakimi są otaczani w tym najtrudniejszym okresie życia. Wileńska placówka zastępuje im dom, otacza zrozumieniem, dobrem i uśmiechem. W spotkaniu uczestniczyli też zaangażowani w działania hospicjum harcerze ZHPNnL oraz przedstawiciele Fundacji Aniołów Miłosierdzia.

Litewskie Kasy Chorych pokrywają jedynie około 30 procent wydatków hospicjum. Cieszący się wielkim zaufaniem chorych i ich rodzin ośrodek funkcjonuje i rozwija się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu jego założycielki, ale także personelu, wolontariuszy i darczyńców. Hospicjum współpracuje z młodzieżą szkolną, a odbywający karę więźniowie pobliskiego zakładu karnego także włączają się w pomoc osobom terminalnie chorym. Obecnie z hospicjum współpracuje 120 wolontariuszy, którzy angażują się na różnych płaszczyznach, wspierając pracę lekarzy, pielęgniarek, pomocy pielęgniarskiej, pracownika socjalnego, psychologa, pracowników biurowych i wielu innych.

Hospicjum położone jest w na Wzgórzu Zbawiciela, w miejscu, gdzie Eugeniusz Kazimierski namalował według wskazówek świętej Faustyny obraz Miłosierdzia Bożego.

Oceń treść:
Źródło:
;