Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Wspomnienia

Uroczyste Msze św., odprawiane według specjalnego formularza, intronizacja relikwii, procesje, czuwania modlitewne – po raz pierwszy Kościół w Polsce będzie obchodził wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II wyniesionego na ołtarze 1 maja tego roku.

 

Triduum i czuwania

W wielu miejscach wierni przygotowywali się do obchodów pierwszego wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II uczestnicząc w czuwaniach i triduach. W Łagiewnikach triduum rozpoczęło się 19 października. W tym dniu grupy i wspólnoty parafialne odmawiały różaniec. 20 października odbyła się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a także spotkanie misyjne. Następny dzień – piątek – jest dniem modlitw za chorych. W tym dniu nabożeństwom przewodniczyć będą m.in. kard. Franciszek Macharski, krakowski bp pomocniczy Damian Muskus.

Do przeżycia pierwszego wspomnienia liturgicznego papieża Wojtyły liczni wierni przygotowują się także uczestnicząc w nocnych czuwaniach. Z piątku na sobotę, z 21 na 22 października Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie odbędzie się czuwanie młodych przebiegające pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”. Czuwanie rozpocznie się o godzinie 20.30 rejestracją uczestników. W jego ramach odbędzie się Apel Maryjny na wzgórzu. O godz. 21.30 będzie można posłuchać świadectwa młodych „Modlitwa niejedno ma imię”. Nocą o 23.15 rozpocznie się konferencja zatytułowana „Modlitwa bł. Jana Pawła II” prowadzona przez ks. Jana Uchwata. Pół godziny po północy odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, a o 1.30 w nocy praca w grupach. Godzinę później rozpocznie się różaniec na wzgórzu. Czuwanie młodych zakończy się Eucharystią ku czci bł. Jana Pawła II o godzinie 3.30.

W sobotni wieczór 21 października wieczór o godz. 21.00 pod pomnikiem bł. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu poprowadzą czuwanie modlitewne połączone z lekturą tekstów błogosławionego.

W wigilię liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II w Jeleniej Górze – Jagniątkowie pod przewodnictwem bp. legnickiego Stefana Cichego nastąpi wprowadzenie do parafii relikwii bł. Jana Pawła. II. To druga parafia w diecezji legnickiej, która otrzymała relikwie błogosławionego papieża. Wcześniej, pod koniec czerwca relikwie otrzymała parafia pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu.
W Legnicy planowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu przy papieskich relikwiach oraz rekolekcje KSM złożą się na młodzieżowe inicjatywy w przeddzień pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II. Nocne adoracje Najświętszego Sakramentu przy relikwiach bł. Jana Pawła II w wybranych parafiach inicjują Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej i Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży. Elementem łączącym inicjatywę będą relikwie błogosławionego papieża peregrynujące i obecne podczas adoracji. Adoracje i peregrynacje rozpoczęły się 9, a zakończą 21 października. Zaproszenie do adoracji Najświętszego Sakramentu będzie okazją do promocji ruchu modlitewnego Adoremus, inspirowanego życiem i nauczaniem Jana Pawła II.

Uroczyste Eucharystie

22 października w dniu liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II młodzież z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej będzie pielgrzymowała do relikwii swojego Patrona. W głównym dniu uroczystości odpustowych w sanktuarium bł. Jana Pawła II o godz. 10.00 odbędzie się Msza św. z błogosławieństwem animatorów. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Po Eucharystii uczestnicy spotkania modlitewnego zgromadzą się w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by obejrzeć spektakl pt. "Dzień Gniewu" przygotowany przez młodzież z Trzebini na podstawie dramatu Romana Brandstaettera.

W tym dniu o godz. 12 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie bp Tadeusz Pieronek. Po niej w Kościele Relikwii odbędzie się widowisko muzyczno–poetyckie „Ja jestem Słowianin. Świadek Nadziei”. Natomiast o godz. 15 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, a tuż po niej nabożeństwo i Procesja Światła.

Główna Msza odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17, a przewodniczyć jej będzie bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczystości zakończy wieczorna Procesja Światła.

Wierni, którzy nawiedzą sanktuarium bł. Jana Pawła II w uroczystość tytularną, 22 października, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

W Warszawie Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej o godz. 18.00. Będzie jej przewodniczył i wygłosi słowo pasterskie – kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

W Poznaniu podczas nabożeństwa w kościele św. Marcina zabrzmią muzyczne motywy modlitewnika różańcowego papieża Polaka, a bp Marek Jędraszewski przewodniczyć będzie Eucharystii połączonej z wykonaniem Mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Koncert połączony z modlitwą pt. „Muzyczne konteksty modlitewnika różańcowego bł. Jana Pawła II” odbędzie się z udziałem Sławomiry Raczyńskiej (obój barokowy) oraz Chóru „Sonantes” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w wigilię wspomnienia liturgicznego. W tym samym czasie bp Marek Jędraszewski przewodniczyć będzie nabożeństwu ku czci papieża w poznańskim kościele środowisk twórczych. Jej uczestnicy usłyszą Mszę koronacyjną C-dur W. A. Mozarta w wykonaniu wokalistów, Chóru i Orkiestry Studentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

W Częstochowie abp Stanisław Nowak, będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 9 w kościele pw. bł Jana Pawła II w Sieńcu oraz o godz. 18 w Zawierciu. Metropolita częstochowski będzie również przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze o godz. 12 dla „Środowiska Karola Wojtyły”. Natomiast w Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy grafiki Grzegorza Szymy pt. "Portrety świętych i błogosławionych polskiego Kościoła" połączony z pokazem filmu dokumentalnego "Śladami Wujka" (reż. Piotr Augustyniak i Krzysztof Tchórzewski).

W Kielcach planowana jest Papieska Procesja Światła z kościołów stacyjnych do bazyliki katedralnej. Relikwie krwi błogosławionego papieża będą także uczczone w czterech kościołach. Przewidziana jest tam modlitwa różańcowa, poprowadzona przez bp. Kazimierza Gurdę oraz adoracja relikwii krwi bł. Jana Pawła II, które znajdują się w bazylice.

Mszę św. o godz. 18 w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. koncelebrować będzie ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt. Podczas nabożeństwa wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia za działalność na rzecz rodziny i trzeźwości.

Także mniejsze ośrodki będą czcić w tym dniu pamięć bł. Jana Pawła II. Świętokrzyscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej będą wraz z pielgrzymami wspominali działalność misyjną polskiego papieża. Cały dzień ojcowie oblaci będą się modlić wraz z pielgrzymami do bł. Jana Pawła II i podkreślać znaczenie, jakie odegrał Ojciec Święty w propagowaniu działalności misyjnej.

22 października do parafii w Bilczy k. Kielc uroczystości ku czci Błogosławionego będą połączone z wprowadzeniem uroczyście jego relikwii, przekazanych przez kard. Dziwisza. Bilcza będzie czwartą parafią w diecezji posiadającą relikwie krwi papieża Polaka. bł. Posiadają je już: bazylika katedralna, kościół św. Wojciecha i sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Uroczystość w Bilczy rozpocznie się o godz. 17. Będzie jej przewodniczył ks. prałat dr Andrzej Kaszycki, kanclerz kurii w Kielcach. Po intronizacji relikwii wierni odmówią litanię do bł. Jana Pawła II, będą uczestniczyli we Mszy św. oraz w nabożeństwie różańcowym. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy parafianie i goście zostaną poczęstowani kremówkami papieskimi, które specjalnie na ten dzień sprowadzamy z samych Wadowic.

Szczególnie uroczyste będą obchody pw. Bł. Jana Pawła II, połączone z odpustem. W dzień wspomnienia liturgicznego poznański bp pomocniczy Zdzisław Fortuniak przewodniczyć będzie Mszy św. w pierwszym w archidiecezji poznańskiej kościele pw. bł. Jana Pawła II w Luboniu.

W Iłownicy na Śląsku Cieszyńskim obędą się uroczystości odpustowe. W jedynej świątyni w diecezji bielsko-żywieckiej pod wezwaniem papieża Polaka, uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie ks. inf. Janusz Bielański, były proboszcz parafii katedralnej na Wawelu. Po liturgii odbędzie się ucałowanie relikwii bł. Karola Wojtyły. Kościół bł. Jana Pawła II w Iłownicy został konsekrowany 29 czerwca przez bp Tadeusza Rakoczego. Ordynariusz ofiarował także beskidzkiej świątyni relikwie jej patrona – kroplę krwi beatyfikowanego 1 maja papieża, umieszczoną w relikwiarzu w kształcie greckiego krzyża.

W parafii kościoła garnizowego w Warszawie – Wesołej, której tytuł został zmieniony i obecnie dedykowany jest Janowi Pawłowi, 22 października odbędzie się odpust. – Tytuł kościoła był moim marzeniem - powiedział ks. ks. ppłk Piotr Majka, proboszcza parafii w Wesołej, gdyż Jan Paweł II przywrócił ordynariat, a tym samym normalność w wojsku.Wadowice – znów rusza Pociąg Papieski

W dniu, w którym Kościół obchodzić będzie po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, do Wadowic przyjedzie ponownie „Pociąg Papieski”. Tym razem w pomieszczeniach wagonu zaaranżowana zostanie wystawa złożona z filmów i zdjęć poświęconych pontyfikatowi papieża-Polaka.

Pociąg wyruszy z Krakowa o godz. 8.21 w sobotę 22 października i przed południem zatrzyma się na wadowickiej stacji PKP na kilka godzin. Zanim dotrze do papieskiego miasta, skład jechać będzie z Krakowa m.in. przez Łagiewniki, Skawinę i Kalwarię Zebrzydowską. Odjedzie z powrotem do Krakowa o godz. 14.21. W pociągu będzie można obejrzeć m.in. zdjęcia autorstwa papieskiego fotografa – Adama Bujaka.
Skład jest darem polskich kolejarzy, upamiętniającym pontyfikat Jana Pawła II. Poświęcił go Benedykt XVI podczas swego pielgrzymki do Polski w maju 2006 r.

Źródło:
;