Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Film

Pierwszy film fabularny o Żołnierzach Wyklętych

 fot. Materiały prasowe

11 listopada, o godzinie 11:11 wystartuje 27. Bieg Niepodległości. „Historia Roja”, czyli pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, jest oficjalnym partnerem biegu.

 

Jak co roku, 11 listopada na warszawskich ulicach odbędzie się impreza dla wszystkich miłośników historii, patriotyzmu i biegania. Dokładnie o godzinie 11:11 wystartują pierwsi uczestnicy 27. Biegu Niepodległości. W tym roku weźmie w nim udział rekordowa liczba 15 000 uczestników, którzy w koszulkach białych i czerwonych stworzą żywą flagę Polski przemieszczającą się po ulicach Warszawy. Celem tegorocznej edycji jest upamiętnienie 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

„Historia Roja”, czyli pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, jest oficjalnym partnerem biegu. „Historia Roja” to obraz w reżyserii Jerzego Zalewskiego, opowiadający o dramatycznych losach Mieczysława Dziemieszkiewicza pseudonim „Rój”. W rolach głównych zobaczymy Krzysztofa Zalewskiego-Brejdyganta, Marcina Kwaśnego, Piotra Nowaka, Mariusza Bonaszewskiego, Sławomira Orzechowskiego i wielu innych. Premiera kinowa zaplanowana jest na 4 marca 2016 roku.

Dystrybutorem „Historii Roja” jest Kino Świat. Firma konsekwentnie wprowadza na ekrany kin filmy opowiadające o historii naszego kraju, współpracując z najważniejszymi instytucjami (m.in. Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski) i uzupełniając dystrybucję szeroko zakrojonymi akcjami edukacyjnymi. W repertuarze Kino Świat znalazły się, między innymi, takie produkcje, jak „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Syberiada Polska”, „Czarny Czwartek - Janek Wiśniewski padł”, „W ciemności”, „Miasto 44”, „Sierpniowe Niebo - 63 Dni Chwały” oraz „Obława”.

To nie pierwsza współpraca Kino Świat z organizatorami Warszawskiej Triady Biegowej  - Stołecznym Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA. Dwa lata temu film „Sierpniowe Niebo” był partnerem 24. Biegu Powstania Warszawskiego, rok temu w 25. Biegu Powstania Warszawskiego wystartowała 44-osobowa ekipa biegaczy w barwach „Miasta 44”, złożona z aktorów z filmu, fanów „Miasta 44” i żołnierzy elitarnej jednostki „Grom”.

;