Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Wydarzenia: Światowy Dzień Meteorologii

Ciekawostki

Pierwszy pielgrzym od średniowiecza

droga do santiago fot. Tomasz Jędrzejewski

W 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i zdobycia przez Wandę Rutkiewicz najwyższego szczytu Ziemi, oraz w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po prawie czterech miesiącach pielgrzymki – 12 października o godz. 12.00 członek wspólnoty mariackiej Chrystus w Starym Mieście - Tomasz Jędrzejewski dotrze do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do tej pory nie zanotowano, aby od czasów średniowiecznych ktoś przeszedł tę trasę z Krakowa.

 

Tomasz pielgrzymkę rozpoczął 16 czerwca o godz. 8.00 Mszą świętą w bazylice Mariackiej. Trasa Via Regia wiodła go przez cztery państwa: Polskę, Niemcy, Francję i Hiszpanię. Przebył około 3600 km. W piątek dotrze do celu. W Santiago de Compostela księża odprawią w intencjach Krakowa, Parafii Mariackiej i Tomasza „Misa del Peregrino” jako dziękczynienie za szczęśliwe dotarcie pielgrzyma do grobu św. Jakuba. Drogę do Santiago Tomasz opisywał na swoim blogu: www.zyxist.com

Relacja z wejścia do Santiago odbywać się będzie na www.facebook.com/KosciolMariacki/

Tomek Jędrzejewski jest członkiem wspólnoty mariackiej Chrystus w Starym Mieście, adorującej Najświętszy Sakrament i ewangelizującej centrum naszego miasta. Swoją trasę nazwał „Via Cracovia” i uważa ją za podróż życia. Camino jest dla niego pielgrzymką – ma głęboki wymiar duchowy. Jak sam mówi „na pewno pozostanie pewną granicą w życiorysie, ponieważ nie ma możliwości, aby po takim doświadczeniu wrócić takim samym człowiekiem”. Do Santiago niesie sto kilka intencji, za które ofiarowuje poszczególne etapy tras. Są to zarówno intencje za konkretne osoby, intencje za sprawy Kościoła i świata, jak i intencje własne.

Oceń treść:
  1. Bez przesady. Osobiście spotkałem w 2011 r. w Santiago de Compostela trzy panie w wieku emerytalnym: Krysię, Anię i Wiesię, które wyszły z Bazyliki Miłosierdzia w Łagiewnikach po Mszy św. beatyfikacyjnej Jana Pawła II i dotarły do Fatimy. W 2014 r. Tomasz Juras doszedł do Santiago de Compostela z Krakowa. W sumie podróż zajęła mu 113 dni, w trakcie których pokonał blisko 3700 km. https://www.facebook.com/krakowsantiagodecompostelapieszo Co roku kilkanaście-kilkadziesiąt osób dociera do Santiago na piechotę z Polski.

;