Małopolska
Pierwszy w Polsce w pełni dostępny koncert!
Projekt Kultura wrażliwa to nie tylko szereg szkoleń, działań edukacyjnych oraz inspiracja dla rozwoju instytucji kultury pod kątem dostępności. To również unikatowe wydarzenia artystyczne dostosowane do potrzeb wszystkich odbiorców.
Zwieńczeniem III edycji projektu Małopolska. Kultura Wrażliwa był pierwszy w Polsce w pełni dostępny koncert. Wyjątkowe wydarzenie muzyczne odbyło się 17 grudnia 2019. Na scenie w Hali Cracovia Kärcher Centrum Sportu Niepełnosprawnych wystąpił zespół November Project.
W pełni dostępny koncert - co to znaczy?
Koncert był dostępny dla wszystkich, czyli także dla osób z niepełnosprawnościami. Dla osób niedosłyszących zainstalowana została pętla indukcyjna, natomiast osoby głuche mogły usłyszeć muzykę za pośrednictwem specjalnych plecaków, dostarczonych przez Mastercard. Całe wydarzenie, piosenki i kwestie artystów, tłumaczone były na polski język migowy, a na telebimach wyświetlano teksty piosenek. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły skorzystać z wykonywanej na żywo audiodeskrypcji. Przestrzeń koncertowa była w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Koncert November Project był zwieńczeniem całodniowego Forum Kultury Wrażliwej. Towarzyszyło mu rozdanie świadectw dostępności dla 20 wojewódzkich instytucji kultury, które dostosowały swoją ofertę i infrastrukturę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pełna lista wyróżnionych instytucji jest dostępna poniżej:
- Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie:
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i ruchu. - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie:
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu.
Galeria – Pracownia Tadeusza Kantora – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. - Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie:
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i ruchu. - Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu:
Gmach Główny – dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku i ruchu.
Sądecki Park Etnograficzny – dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Miasteczko Galicyjskie (zespół obiektów)
Opis: dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku i ruchu. - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu:
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i ruchu.
Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu – dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu. - Opera Krakowska w Krakowie:
Gmach główny – dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu. - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie:
Gmach Główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku.
Małopolski Ogród Sztuki – dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu.
Dom Rzemiosł – dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu. - Teatr im. S. I. Witkiewicza w Zakopanym:
Scena Witkacego – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu.
Scena Atanazego Bazakbala – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu. - Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej:
Skansen – dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku - Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie:
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku. - Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec:
Skansen – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. - Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie:
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie:
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i ruchu.
Arteteka – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i ruchu. - Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i ruchu. - Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów W Gorlicach
Kasztel w Szymbarku – dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu. - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach:
Gmach główny – dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu. - Muzeum Okręgowe w Tarnowie:
Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
Galeria PANORAMA – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
Dwór w Dołędze – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu.
Zagroda F. Curyłowej w Zalipiu – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu. - Muzeum Archeologiczne w Krakowie:
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku. - Centrum Sztuki MOŚCICE w Tarnowie
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych oraz z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu. - Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
Gmach główny – dostępność dla osób głuchych.
Przypomnijmy, że Małopolska. Kultura wrażliwa to projekt, który dąży do zwiększenia obecności osób z niepełnosprawnościami w instytucjach kultury. Jego głównym celem jest dostosowanie instytucji kultury do potrzeb każdej osoby, która jest zainteresowana aktywnym udziałem w życiu kulturalnym.