Małopolska
Piotr Bogacki odznaczony Złotym Krzyżem Małopolski
Piotr Bogacki - Ordynator Oddziału Kardiologii i Chorób Wewnętrznych krakowskiego Szpitala Rydygiera otrzymał Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Odznakę wręczył marszałek Małopolski Łukasz Smółka.
Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski jest honorowym wyróżnieniem osób, które poprzez zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniają się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacają tym samym dorobek regionu.
Złoty Krzyż Małopolski, przyznany Piotrowi Bogackiemu decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego, został przekazany podczas uroczystego pożegnania odchodzącego na emeryturę lekarza. Piotr Bogacki jest wieloletnim pracownikiem Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, w ostatnich latach pełnił funkcję Ordynatora Oddziału Kardiologii i Chorób Wewnętrznych. W kwietniu 2022 roku, jako p.o. ordynatora tego oddziału i organizujący przekształcenie go w Oddział Covidowy został uhonorowany odznaczeniem państwowym za wyróżniającą postawę w walce z COVID i bezpośrednim kontakcie z zakażonymi pacjentami.
- Na wstępie chciałbym podziękować państwu za moją współpracę z państwa szpitalem od 2020 roku. Ona zaczęła się co prawda od trudnej sytuacji i trudnych wyzwań, natomiast pokazała wyraźnie – co wielokrotnie podkreślałem – że jesteście państwo, jako szpital, bardzo dobrze zorganizowani. Serdecznie za to wszystkim paniom i panom dziękuję: za to, że szpital jest tak dobrze zorganizowany, że pacjenci, którzy przebywają u państwa na oddziałach są otoczeni tak dobrą opieką, dobrze leczeni i pielęgnowani, że zadowoleni wychodzą ze szpitala. Jesteście państwo światowej klasy specjalistami. Serdecznie za to wszystko państwu dziękuję - powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Kierując słowa podziękowania i gratulacje do uhonorowanego Złotym Krzyżem Małopolski Piotra Bogackiego, marszałek Łukasz Smółka podkreślił znaczenie jego ciężkiej, oddanej pracy na rzecz Małopolan.
- Panie doktorze, dziękuję, że tak ważny Oddział Kardiologii – serce szpitala – działa tak dobrze, że działa „ z sercem na dłoni” i że pacjenci zawsze są tu na pierwszym miejscu. Dziękuję, że udało się stworzyć duży, sprawny zespół. Bo pamiętajmy: pewne działania, w tym wypadku leczenie, prowadzi się w pojedynkę, bo w pojedynkę idzie się szybciej. Ale w zespole zawsze idzie się dalej. I państwo właśnie tutaj, w tym szpitalu, pokazujecie, jak wspaniale działa praca zespołowa - zaznaczył marszałek.
Ponad 30 lat Szpitala Rydygiera
Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie pod względem potencjału jest największym w Małopolsce szpitalem specjalistycznym. W strukturze lecznictwa stacjonarnego placówka istnieje od grudnia 1993 roku. W wyniku przekształceń od 1 lipca 2010 r. funkcjonuje jako jednoosobowa spółka Województwa Małopolskiego.
Dziś potencjał wciąż modernizowanej placówki to 668 łóżek na 24 Oddziałach Szpitalnych, gdzie każdego roku leczonych jest ponad 40 tys. Pacjentów, 28 Specjalistycznych Poradni, w których opieką ambulatoryjną rocznie objętych jest ok. 150 tys. pacjentów i 140 łóżek w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim.
Szpital im. Ludwika Rydygiera zatrudnia już ponad 1640 Pracowników. W ramach pomocy SOR rocznie konsultowanych jest 24 tys. Pacjentów; 11 tys. chorych uzyskuje pomoc w systemie opieki ambulatoryjnej POZ, a 6 tys. procedur medycznych rocznie wykonywanych jest w trybie usług komercyjnych.
W strukturze Szpitala działa Małopolskie Centrum Rehabilitacji Ręki, Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet, Małopolskie Centrum Oparzeniowo – Plastyczne i Replantacji Kończyn z Ośrodkiem Terapii Hiperbarycznej oraz całodobowe Pogotowie Oparzeniowe. Na terenie Szpitala Rydygiera działa również Centrum Radioterapii Amethyst.