Pod oknem
“Plecak nowych możliwości”. Arcybractwo Miłosierdzia niesie pomoc uczniom
- Chcemy pokazywać, że — zgodnie z myślą Skargi — działanie uczynkami miłosierdzia, jest odpowiedzią na codzienne potrzeby bliźniego - mówią przedstawiciele Arcybractwa Miłosierdzia. „Plecak nowych możliwości” to ich nowy program. Wnioski o wsparcie można składać od 26 sierpnia do 30 września.
Nowe możliwości dla potrzebujących uczniów
Masz dzieci w wieku szkolnym? Wraz z najbliższymi znajdujecie się w trudnej sytuacji życiowej? „Plecak nowych możliwości” to program, skierowany do rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
Za pomysłem stoi Arcybractwo Miłosierdzia, najstarsza nieprzerwanie do dziś istniejąca organizacja charytatywna w Polsce. W trosce o dobro dzieci współcześni naśladowcy Sługi Bożego ks. Piotra Skargi chcą wyposażyć potrzebujących uczniów w niezbędne akcesoria i materiały edukacyjne. Celem jest pomoc najmłodszym w doskonaleniu umiejętności oraz w zgłębianiu wiedzy w nowym roku szkolnym, ale nie tylko. – Chcemy pokazywać, że — zgodnie z myślą Skargi — działanie uczynkami miłosierdzia, jest odpowiedzią na codzienne potrzeby bliźniego – wyjaśniają organizatorzy akcji.
Jak mogę uzyskać pomoc?
Program rusza 26 sierpnia, a wnioski składać można będzie do 30 września. Żeby otrzymać wsparcie, należy pojawić się osobiście w Biurze Pomocy Arcybractwa Miłosierdzia przy ul. Siennej 5 w Krakowie. Otwarte jest ono od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do godz. 14.00. – Chcemy mieć kontakt z człowiekiem. Chcemy z nim usiąść, porozmawiać, pomóc w wypełnieniu ankiety. Chcemy spojrzeć tym ludziom w oczy i poznać ich problemy – podkreślają przedstawiciele arcybractwa.
Wnioski o udział w programie muszą zostać też potwierdzone w parafii, do której należą potrzebujący.
Jak mogę pomóc?
Arcybractwo Miłosierdzia z zasady nie prowadzi zbiórek pieniężnych. To realizacja dewizy jego założyciela, ks. Piotra Skargi – „Semino metam”. – My nie zbieramy na to, żeby komuś dać. To wychodzi od nas, od Arcybractwa Miłosierdzia – mówią organizatorzy akcji.
Nie oznacza to jednak, że nie można włączyć się w niesioną pomoc. Jedną z dróg może być złożenie darowizny na cele statutowe arcybractwa poprzez przelew na konto: 92 1240 4650 1111 0000 5153 8974.
Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej lub pod nr telefonu: 12 421 78 21 lub 608 758 709.
Pomaganie z tradycjami
Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie zostało założone w 1584 r. przez ks. Piotra Skargę, a erygowane przez legata papieskiego, kardynała Hipolita Aldobrandiniego aktem kanonicznym ratyfikowanym w 1591 r. przez Grzegorza XIV. Zgodnie z postanowieniami Soboru Trydenckiego podlegało władzy biskupa krakowskiego. Początkowo nosiło nazwę Bractwa Miłosierdzia Bogarodzice.
Od 1818 r. znane było jako Archikonfraternia Miłosierdzia i Banku Pobożnego, od II połowy XIX w. jako Arcybractwo Miłosierdzia i Banku Pobożnego, które obrało za patronkę Matkę Boską Bolesną.
Od 1989 r. nosi obecną nazwę. Jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, działającym pod władzą arcybiskupa metropolity krakowskiego w oparciu o kodeks prawa kanonicznego.