Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Wspomnienia

Plenerowe przedstawienie opery góralskiej o Janie Pawle II

 fot. Piotr Tumidajski

Od dźwięku trombit rozpoczęła się 12 sierpnia wieczorem plenerowa premiera opery góralskiej o bł. Janie Pawle II w ogrodzie różańcowym przy sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu.

 

Opera złożona jest z czterech aktów, opowiada o związkach ludzi Podhala z Gazdą Świata. W widowisku wzięło udział ponad 120 aktorów amatorów i muzyków. Na widowni zasiadł m.in. emerytowany metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i abp Edward Nowak z Watykanu.

Opera wystawiana była już w Nowym Targu i Zakopanem. Przedstawienie w Ludźmierzu było wyjątkowe, ponieważ odbyło się w plenerze, w ogrodzie różańcowym. – To miejsce jest szczególne, niejako symboliczne, gdyż właśnie w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym w czerwcu 1997 roku modliliśmy się z Janem Pawłem II – mówił ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, witając licznie zgromadzonych gości. Kapłan dodał, że opera to także symboliczny wymiar modlitwy do bł. Jana Pawła II.

Każdy – z czterech aktów opery - przygotowała inna grupa górali: z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego i Ludźmierza. Widowisko wyreżyserował znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. Współpracowali z nim m.in. Stanisława Trebunia-Staszel, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie. Strona muzyczna przedstawienia konsultowana była m.in. z Krzysztofem Trebunią Tutką. Zaś autorem libretta jest poroniański poeta – Franciszek Łojas Kośla.

Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia był ks. Władysław Zarębczan, który obecnie pracuje w Rzymie. Kapłan zdradził, że myśl uczczenia w ten sposób Ojca Świętego Jana Pawła II zrodziła się podczas przygotowań do beatyfikacji. Honorowy patronat nad operą góralską objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Operę w Ludźmierzu oglądała liczna publiczność, w gronie której znaleźli się m.in. parlamentarzyści, władze podhalańskich samorządów, dzięki którym była możliwa realizacja opery. Nie brakło również wielu duchownych, związanych z sanktuarium.

Premierowe przedstawienie opery odbyło się 12 czerwca w Zakopanem, z udziałem m.in. kard. Stanisława Dziwisza, a także wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Opera będzie wydana na płycie CD i DVD z tekstem libretta. Operę prezentowaną w Ludźmierzu transmitowała na żywo Telewizja Trwam.

Źródło:
;