Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Rodzina

Po co studia podyplomowe z duszpasterstwa rodzin? Diecezjalna doradczyni życia rodzinnego odpowiada

 fot. Fotolia.com

- Ważne jest to, że te studia nie tylko dają szeroką wiedzę z zakresu teologii małżeństwa i rodziny, ale dają bardzo konkretne umiejętności – o studiach podyplomowych z duszpasterstwa rodzin mówi dr Magdalena Dej, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego Archidiecezji Krakowskiej. Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024 ruszyła 25 kwietnia i potrwa aż do 15 września.

 

W 2019 r. Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie i Instytut Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęły współpracę, której efektem stało się zainaugurowanie studiów podyplomowych z zakresu duszpasterstwa rodzin. Stanowią one kontynuację Studium Teologii Rodziny, które zapoczątkowała dr Wanda Półtawska wraz z kard. Karolem Wojtyłą.

Studia umożliwiają zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy o małżeństwie i rodzinie, która niezbędna jest do pracy duszpasterskiej, podejmowanej we współczesnym świecie.

Dla kogo to studia?

Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024 ruszyła 25 kwietnia i potrwa do 15 września. – Studia adresowane są przede wszystkim do osób świeckich, ale również duchownych. Adresowane są do tych osób, które w jakiś sposób chcą się włączyć w wydarzenia związane z Duszpasterstwem Rodzin, przede wszystkim do osób, które chciałyby w przyszłości pełnić posługę doradcy życia rodzinnego, czy np. głosić katechezy dla narzeczonych — wyjaśnia diecezjalna doradczyni życia rodzinnego Archidiecezji Krakowskiej, dr Magdalena Dej. Jej zdaniem studia przygotowują do bycia liderami ruchów, animowania wspólnot, ale przede wszystkim do pomocy rodzinom w sytuacjach kryzysowych. – Grupa odbiorców jest szeroka. Ważne jest to, że te studia nie tylko dają szeroką wiedzę z zakresu teologii małżeństwa i rodziny, ale też dają bardzo konkretne umiejętności, począwszy od podstaw z psychologii, prawa kanonicznego, ale pozwalają też np. zdobyć uprawnienia nauczyciela konkretnej metody rozpoznawania płodności – podkreśla dr Dej.

To także propozycja dla osób nieangażujących się w dzieła związane z Kościołem. Jak podkreślają przedstawiciele Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, odnajdą się tu wszyscy zainteresowani służbą małżeństwom i rodzinom. – Nacisk na przedmioty związane z teologią i nauką Kościoła sprawia, że preferowaną grupą są osoby działające we wspólnocie i w ramach Duszpasterstwa Rodzin, ale są takie obszary, jak mediacje, kwestie związane z komunikacją, czy metody rozpoznawania płodności, które nie są zarezerwowane tylko dla rodzin i małżeństw katolickich. One ogólnie dają pewne umiejętności, narzędzia, pozwalające prawidłowo funkcjonować w związkach i relacjach – tłumaczy diecezjalna doradczyni życia rodzinnego.

Realne perspektywy i służba rodzinom

Studia z duszpasterstwa rodzin pozwalają zdobyć umiejętności i nowe kwalifikacje, ale też dają realne szanse rozwoju zawodowego. – Te studia podyplomowe moim zdaniem mają dużo większe perspektywy dla ludzi niż jakiekolwiek inne, ponieważ kończąca je osoba od razu może być zaangażowana w duszpasterstwo rodzin na zasadach umów cywilnoprawnych, które są zawierane – mówi dr Magdalena Dej.

Poprzez rozwijanie kierunku Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie chce też kształcić kadrę do pracy w swoich strukturach w przyszłości. – Potrzebna jest wymiana pokoleniowa, dlatego że mamy bardzo wysoką średnią wieku doradców. Te osoby powinny przechodzić na emeryturę, a z racji tego, że nie mamy kadry, nadal posługują. Z drugiej strony ta praca doradcy może być postrzegana teraz jako bardziej atrakcyjna, bo uregulowany został jej status zawodowy – tłumaczy doradczyni życia rodzinnego. – Stopień zaangażowania zależy od dyspozycyjności doradcy, bo te potrzeby są na tyle duże, że w zasadzie tylko dyspozycyjność stanowi ogranicznik. Mamy osoby, które angażują się na tyle aktywnie, że traktują tę posługę właściwie jako swoją etatową pracę, co jeszcze kilka lat temu nie było możliwe – dodaje.

Kluczowe jest jednak to, żeby kandydatom przyświecało poczucie misji i chęć służby drugiemu człowiekowi. – Pierwszorzędna musi być misja i poczucie, że chce się pomagać rodzinom. To daje ogromnie dużo satysfakcji, gdy widzi się konkretne efekty swoich działań w takim kontakcie z drugim człowiekiem – podkreśla dr Dej, zachęcając do udziału w rekrutacji i podjęcia studiów podyplomowych z zakresu duszpasterstwa rodzin na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Zainteresowani wszelkie potrzebne informacje otrzymają, kontaktując się poprzez adres e – mailowy wdr@diecezja.pl lub telefonicznie poprzez nr. 12 628 81 50.

Źródło:
;