Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Kulturalnie

Po raz 5. odbyła się Noc Synagog

W nocy z 6 na 7 czerwca udostępniono zwiedzającym siedem synagog krakowskiego Kazimierza. Turyści oraz mieszkańcy Krakowa już po raz piąty mieli okazję poznać bliżej obrzędowość i kulturę żydowską. W każdym z miejsc modlitwy na zwiedzających czekał specjalny program: wystawy, prezentacje multimedialne, koncerty i dyskusje o kobietach oraz z kobietami w roli głównej. Można także było skosztować tradycyjnych potraw kuchni koszernej.

 

Spotkanie rozpoczęto uroczystą Hawdalą na dachu budynku JCC w Krakowie. Była to ceremonia oddzielenia czasu Szabatu lub innych świąt od dnia powszedniego. Następnie w Synagodze Tempel można było wysłuchać koncertu zespołu Djamchid Sisters. W Synagogach Remuh i Izaaka przygotowano natomiast wystawy tematyczne poświęcone żydowskim działaczkom społecznym. Ekspozycje podkreślały kobiece doświadczenie nowoczesności – udział w ruchach awangardowych, wkład w rozwój teatru, filmu oraz edukacji żydowskiej, a także działania na rzecz emancypacji i feminizmu. Odwiedzjący mieli także okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych zorganizowanych w Synagodze Poppera oraz obejrzeć w Starej Synagodze rysunki Patryka Pufelskiego przedstawiające starotestamentowe bohaterki. Synagoga Kupa zaprosiła na wykłady o żydowskich postaciach kobiecych.

Organizatorem przedsięwzięć była fundacja Joint Distribution Committee Poland, Gmina Żydowska Wyznaniowa w Krakowie  oraz Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie.

;