Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Świat

Po zamieszkach na Korsyce Kościół apeluje o spokój i rozwagę

 fot. wikipedia.org

Kościół katolicki na Korsyce apeluje o spokój po niedawnych zamieszkach w Ajaccio. Przestrzega jednak zarazem przed zbyt uproszczoną oceną panującej tam sytuacji.

 

Bp Olivier de Germay, ordynariusz diecezji Ajaccio, która obejmuje całą wyspę, przyznaje, że gniew mieszkańców miasta jest w pełni uzasadniony. Reagowali oni na napad muzułmańskich imigrantów na zwabionych w wigilijny wieczór do pożaru strażaków i policjantów. Bp de Germay zaznacza jednak, że nie można nakręcać spirali przemocy i utożsamiać całej wspólnoty muzułmańskiej z grupą przestępców. Napad na islamską salę modlitw wywoła jedynie poczucie niesprawiedliwości i rozbudzi nienawiść – ostrzega korsykański biskup.

Ordynariusz Ajaccio podkreśla, że niezbędny jest dialog zarówno z muzułmanami, jak i z rdzennymi mieszkańcami wyspy. W wywiadzie dla Radia RCF bp de Germay zaznaczył, że niedawne wypadki trzeba też postrzegać w kontekście renesansu korsykańskiej tożsamości.

„Specyfiką Korsyki jest silna wola powrotu do własnych tradycji, które mają długą historię i są też związane z wiarą katolicką. W tym kontekście pojawiają się napięcia między ludnością miejscową a społecznością muzułmańską. Zostały one spotęgowane przez niedawne zamachy w Paryżu. Doszło już do kilku incydentów. Przed miejsca kultu podkładano na przykład głowy dzików. Są to zachowania nielicznej mniejszości, która jest jednak bardzo silna i dobrze zorganizowana dzięki sieciom społecznościowym. Ludzie ci uważają, że Korsyka jest ziemią chrześcijańską i dlatego nie ma tu miejsca dla tych, którzy nie praktykują czy nie podzielają wiary chrześcijańskiej” – powiedział dla Radia RCF bp de Germay.

Ordynariusz Ajaccio podkreślił, że wiary chrześcijańskiej nie da się pogodzić z przemocą i nietolerancją. Jednak tym, którzy odkrywają swą chrześcijańską tożsamość i tradycję, trzeba podać rękę. Nie wystarczy ich stygmatyzować jako ekstremistów. Ich postawę w obronie chrześcijańskiej tradycji trzeba wykorzystać jako okazję do ewangelizacji. Musimy pomóc im odkryć skarby chrześcijańskiej wiary – mówi bp de Germay.

Źródło:
;