Początek obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II - relacja z Rzymu
16 marca uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny i wspaniałym koncertem muzyki pasyjnej rozpoczęliśmy świętowanie obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. Prałata Pawła Ptasznika miała miejsce w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Homilię wygłosił ks. Kanonik Tomasz Jarosz. Po Mszy świętej nastąpiła część artystyczna wydarzenia, podczas której zespół wokalny OCTAVA Ensemble pod kierownictwem artystycznym Zygmunta Magiery zaprezentował utwory z repertuaru pieśni pasyjnych. Koncert poprowadziła Magdalena Wolińska-Riedi.
Koncert „Passus et Resurrexit” stanowił muzyczny obraz pasji Jezusa Chrystusa oddany w muzyce wokalnej a cappella. Najpiękniejsze pieśni pasyjne w perfekcyjnym wykonaniu muzyków przeplatane byłe fragmentami Ewangelii. Podczas koncertu mieliśmy okazję na nowo przeżywać cierpienie i śmierć Chrystusa, ale zarazem ujrzeć nadzieję zmartwychwstania. Radosne Alleluja uświadomiło wszystkim, że zostaliśmy powołani do zwycięstwa a nadzieja, która temu towarzyszy, prowadzi po czasem trudnych i pełnych cierpienia drogach. Szerokie zainteresowania artystyczne OCTAVA ensemble, pozwalają zespołowi sięgać po każdego rodzaju muzykę, od twórczości renesansowej po awangardowe koprodukcje z udziałem m.in. Krzysztofa Pendereckiego. Zespół tradycyjnie już dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń i artystycznych wrażeń na najwyższym poziomie. Koncert został uhonorowany owacją na stojąco.
Po koncercie wyrazy wdzięczności wykonawcom i zacnym gościom tak licznie zgromadzonym w świątyni przekazał ks. Sebastian Kozyra – dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego oraz ks. Tomasz Jarosz – Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
Korpus Dyplomatyczny
Pan Adam Kwiatkowski – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej
Pan Ryszard Schenpf – Chargé d'affaires we Włoszech
Pani Hanna Suchocka – Była Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej
Pan Bartłomiej Skwarczyński – Konsul Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech
Delegacja Radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego
Pan Rafał Stuglik – Przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego
Pani Lidia Gądek
Pan Tadeusz Arkit
Pani Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Województwa Małopolskiego
Gospodarze miejsca:
Ks. Prałat Paweł Ptasznik – Rektor Kościoła św. Stanisława BM w Rzymie
Ks. Kanonik Tomasz Jarosz – Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie
Znamienici goście nawiązywali w swoich wypowiedziach do osoby św. Jana Pawła II i jego roli w kształtowaniu historii naszego kraju.
Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski podkreślał wartość nauczania Ojca Świętego i zobowiązań, które nam zostawił. Przypomniał, że należy z wdzięcznością patrzeć na dokonania, z których dziś możemy czerpać: „Kiedy ten wielki Polak zostawał papieżem, to nasze państwo nie mogło mieć swojej przy nim reprezentacji. Nie było polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej. A dziś jest i dumnie powiewa na niej biało-czerwona flaga. Za to też powinniśmy być wdzięczni św. Janowi Pawłowi II”. Wspominał również: „Często mówię Mój Papież, a koledzy ambasadorzy mnie poprawiają mówiąc, że św. Jan Paweł II to Nasz Papież" podkreślając tym samym zasługi zaistnienia wielu państw i narodów.
Z kolei kierownik polskiej placówki dyplopmatycznej we Włoszech Ryszard Schnepf zwrócił uwagę na rolę, jaką odegrał św. Jan Paweł II w historii Polski i podzielił się osobistymi wspomnieniami związanymi z Ojcem świętym. „Takich momentów, kiedy wszyscy byliśmy dumni z polskiego Papieża, było wiele. Służąc w Urugwaju, Kostaryce, Hiszpanii, odczuwałem to wiele razy”. Nawiązał również do dziedzictwa, jakie dla Polski wypracowali św. Jan Paweł II i Lech Wałęsa i podkreślił, że w oczach świata to najwięksi Polacy XX wieku, którzy odmienili losy świata.
Pan Rafał Stuglik mówił o hołdzie jaki Małopolska składa św. Janowi Pawłowi II, swojemu patronowi. Wspominał o licznych wydarzeniach organizowanych przez Instytucje podległe Urzędowi Marszałkowskiemu z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Na zakończenie przemówienia wręczył ks. Tomaszowi Jaroszowi akt powołania do rady programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego.
Pan Bartosz Skwarczyński – Konsul Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech, mówił o roli Ojca Świętego wśród młodego pokolenia, a Pani Dyrektor Monika Gubała odczytała list okolicznościowy od Pani Marszałek Iwony Gibas i życzyła wieczoru pełnego zadumy i wzruszeń.
Pobyt w Rzymie ks. dyrektora Sebastiana Kozyry i wicedyrektor Elżbiety Wojtan wraz z delegację Radnych Województwa Małopolskiego obfitował również w liczne spotkania i dyskusje nad projektami, które zaowocują z pewnością wieloma cennymi inicjatywami Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie.
Wśród nich wymienić należy m.in. spotkanie z Panem Adamem Kwiatkowskim - Ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej. Tematem spotkania była możliwość współpracy w organizowaniu wydarzeń związanych z promocją wartości głoszonych przez św. Jana Pawła II. Spotkanie z ks. Tomaszem Jaroszem - Administratorem najstarszego polskiego ośrodka duszpasterskiego poza granicami kraju, było wspaniałą okazją do poznania historii miejsca wraz z jego współczesną działalnością.
Odbyło się również spotkanie z ks. Prałatem Piotrem Bajorem z Watykańskiej Dykasterii ds. Edukacji i Kultury. Ks. Prałat zaprosił delegację do siedziby Dykasterii, w tym również do bogatej w zasoby biblioteki. Następnie z uwagą wysłuchał informacji na temat działań Województwa Małopolskiego w dziedzinie Kultury, a także zaproponował objęcie przez Dykasterię honorowego patronatu nad wybranymi wydarzeniami.
Odbyła się również Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II w intencji Województwa Małopolskiego z udziałem Radnych Województwa Małopolskiego. Mszy św. przewodniczył ks. Sebastian Kozyra.
Wieczór inaugurujący rocznicę śmierci św. Jana Pawła II był pełen zadumy, refleksji i ukrytego w muzyce piękna, ale przede wszystkim stanowił hołd oddany polskiemu Papieżowi, który na zawsze pozostanie w sercach Polaków.
Galerię zdjęć z wydarzenia można obejrzeć na stronie Instytutu: https://idmjp2.pl/2025/03/poczatek-obchodow-20-rocznicy-smierci-sw-jana-pawla-ii-relacja-z-rzymu/