Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Religie

Początek Wielkiego Postu u prawosławnych i grekokatolików

patriarcha bartłomiej pierwszy fot. Pvasiliadis / wikipedia.org

Przypadające 27 lutego u prawosławnych, jak też u grekokatolików, rozpoczęcie Wielkiego Postu patriarcha Konstantynopola Bartłomiej nazwał w specjalnym liście z tej okazji momentem najbardziej stosownym, aby dusza ludzka zwróciła się do Boga.

 

Zaczynają oni ten liturgiczny okres pokutny w poniedziałek poprzedzający pierwszą niedzielę wielkopostną, a jej data 5 marca – tak samo jak data Wielkanocy 16 kwietnia – pokrywa się w tym roku w kalendarzu gregoriańskim i juliańskim.

W przesłaniu duchowy zwierzchnik prawosławia wzywa swoich współwyznawców do skruchy, poprawy życia i trzeźwości ducha. Wielki Post ma być czasem, w którym „zdamy sobie sprawę, kim jesteśmy, gdzie się znajdujemy i dokąd zdążamy – pisze Patriarcha Ekumeniczny. – Musimy nawrócić się, gdyż świadomie i nieświadomie, w słowach i czynach wszystkimi naszymi zmysłami nie działaliśmy dotychczas zgodnie z Ewangelią i z prawem łaski Chrystusowej. Mamy okazać skruchę. Jedynie wówczas doznamy miłosierdzia i łaski, a wtedy zmiłuje się nad nami Pan, który zna wszystkie sekrety i myśli ludzkiego serca”. Bartłomiej I zachęca prawosławnych do duchowej przemiany i spowiedzi, by otrzymać odpuszczenia grzechów.

Oceń treść:
Źródło:
;