Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Solidarność

Podsumowanie akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”

 fot. Caritas Polska

Zakończyła się akcja Caritas Polska i Straży Miejskiej m.st. Warszawy – „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Od 15 listopada 2015 roku do 15 lutego 2016 roku dzięki hojności darczyńców, udało się pomóc około 400 osobom bezdomnym przebywającym poza ośrodkami pomocy.

 

Według przybliżonych szacunków Straży Miejskiej poza ośrodkami pomocy przebywa obecnie na terenie Warszawy co najmniej 600 osób bezdomnych. Ich sytuacja jest szczególnie trudna zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera.

Jesienno-zimowa akcja Caritas Polska, przyniosła 46279 zł wpłat od indywidualnych ofiarodawców zebranych poprzez serwis www.pomagam.caritas.pl. Z przekazanych środków Caritas Polska zakupiła 225 śpiworów i małych termosów na gorącą zupę i herbatę, 100 ciepłych koców, 100 polarów z kapturem, 75 par butów, 60 ciepłych kurtek, 56 czapek i 125 par skarpet za łączna sumę 27480 zł. Pozostałe środki finansowe zostaną przekazane na podobne zaopatrzenie osób bezdomnych w następnym sezonie jesienno-zimowym. Akcja uruchomiła wyjątkową ofiarność w społeczeństwie. Wartość zbiórki czterokrotnie przekroczyła oczekiwaną sumę. Dzięki temu można było nabyć i przekazać także wysokiej jakości buty, koce, kurtki, czapki i skarpety. W ogromnej grupie darczyńców znalazła się miedzy innymi: młodzież z liceum im. Miguela Cervantesa w Warszawie, starsza pani z Ursynowa, która ofiarowała dwa śpiwory, osoba, która zebrała wśród znajomych termosy. Rodziny z międzywyznaniowej wspólnoty „King’s Kids of Poland” podarowały przygotowane przez dzieci serca z serdecznym słowem i cytatami z Pisma Świętego. Wszystkie dary zostały przekazane dzięki uprzejmości i zaangażowaniu wyspecjalizowanych patroli Straży Miejskiej.

Wraz z patrolami Straży Miejskiej przedstawiciele Caritas docierali do miejsc, w których przebywali bezdomni. Były to pustostany, kanały ciepłownicze a nawet namioty i szałasy. Wraz z odzieżą i sprzętem, uczestnicy patroli przekazywali także zapewnienie o pamięci i solidarności. Przed Świętami Bożego Narodzenia do ekipy dołączyli dwaj księża, którzy dzielili się z chętnymi opłatkiem. Kilka osób skorzystało z „polowej” spowiedzi.

Akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” pomogła wielu osobom bezdomnym przetrwać, a może nawet przeżyć zimowy okres. Mimo to, tej zimy ponad 100 osób zmarło w Polsce z wychłodzenia. To pokazuje, że potrzeby nadal są ogromne.

Bezdomność rzadko jest wyborem. Najczęściej to dotkliwy brak domu wynikający z silnych deficytów w relacjach międzyludzkich i z braku poczucia wartości, które często wiążą się z alkoholizmem. Liczba osób bezdomnych w Polsce rośnie, obniża się też ich wiek. Bez dachu nad głową znajdują się czasem całe rodziny. Caritas nie jest w stanie rozwiązać problemu bezdomności, może jednak docierać do konkretnego człowieka w konkretnej sytuacji i potrzebie.

Caritas Polska pomaga osobom bezdomnym także poprzez inne akcje i programy. Serdecznie zachęcamy do wspierania programu wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn „Damy Radę”. Dzięki programowi młodzi, bezdomni mężczyźni trwający w abstynencji od alkoholu i narkotyków poprzez pracę grupową z terapeutą kierowani są do mieszań treningowych a finalnie do mieszkań socjalnych.

;