Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Polska

Pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych z kwatery "Ł"

 fot. Maciej Śmiarowski / kprm.gov.pl

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się Msza pogrzebowa 35 Żołnierzy Niezłomnych zidentyfikowanych w czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych na warszawskich Powązkach w Kwaterze „Ł”. Uroczystej Mszy św. z udziałem najwyższych władz RP przewodniczył bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

 

Podczas pogrzebu minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do Rodzin oraz uczestników tej uroczystości zgromadzonych przed nowopowstałym Mauzoleum. ,Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu całego narodu polskiego pochylam czoło w hołdzie dla poległych i zamordowanych żołnierzy drugiej konspiracji. Składając ich doczesne szczątki w panteonie-mauzoleum, niepodległa Polska wypełnia chrześcijańską powinność i – choć w niewielkiej części – spłaca dług wdzięczności wobec swoich najwierniejszych synów” – napisał w liście prezydent.

Długo trzeba było czekać, ponad 60 lat, aby można było ich pożegnać w ten najbardziej oczywisty i ludzki sposób, jakim jest pogrzeb i złożenie do grobu. Dzisiaj składamy im hołd za wierność i niezłomność - mówiła premier Ewa Kopacz podczas niedzielnych uroczystości pogrzebowych na Łączce.

Szefowa polskiego rządu przypomniała, że Żołnierze Niezłomni-Wyklęci zamordowani przez komunistycznych oprawców, zostali pochowani w bezimiennych "dołach śmierci". Nie zostali zapomniani jednak przez najbliższych, którzy mimo represji walczyli o prawdę na temat ich losów i miejsca pochówku.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że choć Żołnierze Niezłomni stracili życie, to jednak ostatecznie wygrali walkę ze złem i niepamięcią do końca pozostając wierni idei Polskiego Państwa Podziemnego i etosowi żołnierzy Armii Krajowej. - W mrocznych czasach komunistycznego bezprawia, byliście torturowani, zabijani i potajemnie grzebani, bez krzyża i mogiły, bez rodziny, kapłana i modlitwy. Dopiero dziś odbieracie należną Wam cześć i pogrzeb należny bohaterom – powiedział bp polowy Wojska Polskiego.

W Panteonie-Mauzoleum na „Łączce” pochowano doczesne szczątki 35 spośród 40 odnalezionych i zidentyfikowanych dotąd żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli z narzuconym Polsce, po II wojnie światowej, systemem komunistycznym. Na „Łączce” będą prowadzone dalsze prace poszukiwawcze oraz następne pochówki Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych.

;