Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Małopolska

Pogrzeb Andrzeja Wajdy w środę na Cmentarzu Salwatorskim

andrzej wajda fot. Piotr Drabik / wikipedia.org

W środę, 19 października odbędą się w Krakowie uroczystości pogrzebowe śp. Andrzeja Wajdy. Msza św. w intencji zmarłego zostanie odprawiona w kościele dominikanów przy ul. Stolarskiej – informuje Urząd Miasta Krakowa.

 

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Wajdy odbędą się w Krakowie w środę 19 października. O godz. 13:30 wystawiona zostanie urna z prochami zmarłego w kościele Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12. O godz. 14:30 sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa. Pogrzeb odbędzie się o godz. 16:30 na Cmentarzu Salwatorskim.

Wybitny polski reżyser zmarł 9 października w wieku 90 lat. Został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Jego dorobek życia nagrodzono także Złotym Lwem i Złotym Niedźwiedziem.

Andrzej Wajda był założycielem i fundatorem Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Za zasługi dla Krakowa został odznaczony Srebrnym Medalem „Cracoviae Merenti” w 1995 r. W czerwcu tego roku, w trakcie gali Święta Małopolski, został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez samorząd województwa: Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Małopolski. Był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

„Od najwcześniejszego dzieciństwa Kraków jawił się w moich snach” – wyznał Andrzej Wajda 6 marca br. w Krakowie, gdy w Centrum Kongresowym ICE świętował swoje 90. urodziny.

;