Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Film

Pokaz film „Po drugiej stronie dnia” o doświadczeniach osób w kryzysie psychicznym

fotosy z filmu fot. Materiały prasowe

W piątek 19 maja w ramach Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Krakowie zaplanowano dwie projekcje „Po drugiej stronie dnia” – filmu w reżyserii Macieja Sikorskiego inspirowanego „Boską komedią” Dantego, opartego na zapiskach pacjentów szpitala psychiatrycznego, w którym obok aktorów Teatru Exit występują gwiazda opery Rafał Siwek i aktor Michał Koterski.

 

Pokazy filmu zaplanowane są o godz. 20.30 i 22.30, a o 21.30 przewidziana jest dyskusja z udziałem twórców filmu i osób zajmujących się organizacją wsparcia dla doświadczających kryzysu psychicznego. Spotkanie odbędzie się w sali Samurajów, na parterze Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi – tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu jest oparty na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Macieja Sikorskiego, twórcę filmu, zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały w Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa miała na celu ułatwienie w zrozumieniu ich samych i ich problemów, a także sytuacji po opuszczeniu szpitala. Twórcy wystawy opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści.

Scenariusz został oparty na motywach „Boskiej komedii” Dantego, wędrówki przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia ku „światłu” zdrowienia. Teksty nie są jednak zaczerpnięte od Dantego, ale z cytatów z opowieści o chorowaniu, leczeniu i zdrowieniu oraz wierszy poetów „z tamtej strony dnia”, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego. Na zaproszenie twórcy filmu odpowiedzieli m.in. gwiazda opery Rafał Siwek i znakomity Michał Koterski, współtwórcy wystawy „Uważaj na głowę” – Mateusz Biernat i Paweł Podgórski oraz aktorzy Teatru EXIT (osoby z niepełnosprawnościami).

Film od momentu swojego powstania prezentowany jest wyłącznie na pokazach, którym towarzyszy spotkanie i rozmowa z twórcami. Prezentacje filmu odbywają się w miejscach, gdzie temat filmu może być pogłębiony spotkaniem z grupami ludzi, dla których przedstawiane treści mogą być potrzebne. Były to m.in. placówki zajmujące się pomocą osobom w kryzysach – np. Centra Zdrowia Psychicznego, Dom Pod Fontanną w Warszawie, Szpital im. dr. Babińskiego w Krakowie, spotkania na uniwersytetach ze studentami psychologii i filozofii oraz z uczniami liceów.

Ze strony twórców filmu, obok reżysera i aktorów teatru EXIT, w spotkaniach brali udział Mateusz Biernat, psycholog i psychoterapeuta oraz Paweł Podgórski asystent zdrowienia. Przedmiotem rozmowy były głównie tematy związane z reformą systemu opieki psychiatrycznej, roli asystentów zdrowienia, możliwymi formami wsparcia dla osób w kryzysie. Pokazy mają zawsze na celu dwie rzeczy - stanowią możliwość uzyskania pomocy dla osób potrzebujących i wzbudzają empatię i zrozumienie u osób nie mających takich doświadczeń.

Film prezentowany był na Węgrzech, w tej chwili w przygotowaniu są wersje językowe: włoska, niemiecka i szwedzka.

Teatr EXIT to przestrzeń, w której spotykają się DWA ŚWIATY – osoby z deficytami: cierpiące na czterokończynowe porażenie mózgowe, niewidome, niepełnosprawne intelektualnie oraz artyści o uznanym dorobku. Te pozornie odległe przestrzenie łączy wspólna pasja – teatr i muzyka. Ich spotkanie sprowadza się do wzajemnego uczenia się siebie. 

– Nasza twórczość opiera się w wielkiej części na Słowie Bożym, gdyż wierzymy, że to ono ma moc zmieniać ludzi i prowadzić ich do prawdziwego szczęścia. Mamy ambicje tworzyć rzeczy piękne w świecie zawłaszczonym przez brzydotę. Nie chcemy skandalu czy szyderstwa, chcemy spotkani i relacji. Pragniemy dawać przykład ludziom cierpiącym, mówić im, że jest nadzieja, że nie można się poddawać. Osobom zdrowym zaś pokazać piękno wynikające z dzielenia się i pomagania innym – mówi twórca teatru Maciej Sikorski.

Więcej o Teatrze EXIT można przeczytać na stronie http://teatrexit.pl/

;