Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Kulturalnie

Pokaz specjalny „Cudowna moc sztuki”

zwiastowanie fot. MNK

Od 14 sierpnia w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM można oglądać wyjątkowy obraz Mistrza Jerzego „Zwiastowanie” z Muzeum Książąt Czartoryskich. Pokaz odbędzie się w ramach cyklu „Cudowna moc sztuki”, tradycyjnie już przygotowywanego przez Muzeum Narodowe w Krakowie z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce znanego także jako święto Matki Boskiej Zielnej.

 

Obraz prezentujący scenę „Zwiastowania”, autorstwa Mistrza Jerzego, który zagości w EUROPEUM, stanowił centralną część tryptyku z kolegiaty Św.  Michała na  wzgórzu Wawelskim.

Dzieło datowane jest na lata 1517-1518. Na Wawelu pozostało do czasu odnalezienia go w ruinach kolegiaty przez księżną Izabelę Czartoryską w 1803 roku. Następnie zostało przewiezione do Domu Gotyckiego w Puławach. Dopiero niemal sto lat później, w 1896 roku, na strychu krakowskiego kościoła Św. Krzyża, odnaleziono boczne skrzydła wawelskiego ołtarza.

Scena na obrazie przedstawia zwiastowanie, ukazuje Archanioła Gabriela przekazującego Marii dobrą nowinę. Nad głową Marii unosi się gołębica Ducha Świętego, a u stóp Archanioła ukazany jest fundator obrazu w klęczącej pozie – kanonik Jakub Monopedes. 

- W obrazie artysta połączył tradycję malarstwa średniowiecznego z próbami wprowadzenia innowacji. Stosując złote tło oraz perspektywę hieratyczną, był bliższy malarstwu gotyku, wprowadzając krajobraz, elementy martwej natury oraz antykizującą kolumnę – nowożytności. Wydaje się, że Mistrz Jerzy korzystał
z XV-wiecznej ikonografii niderlandzkiej, być może poznanej za pośrednictwem rycin – mówi kurator wystawy, dr Filip Chmielewski z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Cykl pokazów „Cudowna moc sztuki” to wynik współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Stowarzyszeniem Instytut Dziedzictwa, organizatorem wydarzenia „Cudowna moc bukietów” - konkursu na najpiękniejszy bukiet zielny. Rejestracja uczestników konkursu rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 10.00, jednak już od godziny 8.30 przed bazyliką Mariacką i kościołem Dominikanów będą rozdawane symboliczne małe bukieciki. 0 12.00 odbędzie się uroczysty korowód zielny.

„Cudownej mocy sztuki” towarzyszyć będą wydarzenia edukacyjne w EUROPEUM. Rozpoczną je warsztaty tradycyjnego bukietu zielnego, które odbędą się 14 sierpnia o godzinie 10.30. Podczas zajęć przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, uczestnicy wykonają tradycyjny bukiet zielny, a także dowiedzą się jak przed laty układano zioła i kwiaty. Poznają też symbolikę, właściwości użytych roślin. Warsztaty poprowadzi Natalia Batko z Galerii Sztuki Batko. Natomiast o 13.30 goście będą mogli wziąć udział w warsztatach zielnika w torebce, prowadzonych przez Bernadettę Walczak. Podczas spotkania uczestnicy z kwiatów i ziół stworzą bukiet w torebce i poza nią. W ramach „Cudownej mocy sztuki” odbędą się także wykłady dr Magdaleny Łanuszki, dr Filipa Chmielewskiego oraz Magdaleny Michniewskiej – historyka sztuki i mgr farmacji - autorki książki „Rośliny w małopolskim gotyckim malarstwie tablicowym 1420-1540”.

Więcej informacji o wydarzeniach znajduje się na stronie www.mnk.pl.

Oceń treść:
;