Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Pod oknem

Pokazowa lekcja św. Siostry Faustyny w Kurowie

sztandar szkoły świętej Siostry Faustyny fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Kurowie otrzymała imię św. Siostry Faustyny. Mszę św. z tej okazji odprawił bp Jan Zając. W czasie homilii honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zachęcał uczniów, aby słuchali swojej Patronki, która dziś przeprowadziła dla nich lekcję pokazową.

 

Na początku Mszy św. bp Jan Zając zwrócił uwagę, że wybór św. Siostry Faustyny na patronkę szkoły jest słuszny, bo choć ona sama skończyła tylko trzy klasy, to stała się człowiekiem, który potrafi uczyć innych, dzięki łasce Bożej.

– Mamy wśród nas wspaniałą nauczycielkę. Siostra Faustyna, dzięki światłu Ducha Świętego zdobyła wiedzę – Boże objawienie. Dzisiaj może być nazwana nauczycielką i chce przeprowadzić lekcję pokazową – mówił w czasie homilii honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Zaprosił dzieci, by spojrzały na obraz Bożego Miłosierdzia. Zwrócił ich uwagę, że w jakimkolwiek miejscu świątyni są, to dostrzegą, że Pan Jezus patrzy prosto w ich oczy. Siostra Faustyna wyjaśnia, że jest to wzrok szukający człowieka wyrażający miłość Boga do ludzi. – Patrzcie również Panu Jezusowi prosto w oczy i postępujcie tak, jak tego od was oczekuje – mówił biskup zachęcając, by zachowanie dzieci wywoływało radość w oczach Jezusa.

Wskazując na usta na obrazie, bp Jan Zając stwierdził, że wyrazem miłości Jezusa do człowieka jest także modlitwa do Ojca w naszych intencjach. Dalej biskup zwrócił uwagę na ręce, które są przebite przez gwoździe – również z miłości do człowieka. Podkreślił, że św. Siostra Faustyna uczy w ten sposób, aby ręce ludzi niosły innym dobro. – Bycie dobrym, miłosiernym, mającym otwarte ręce dla drugiego człowieka to zadanie domowe na całe życie – mówił honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Centrum Bożego miłosierdzia stanowi serce Jezusa, z którego wypływa obfitość łask dla każdego człowieka. Nogi Jezusa na obrazie przedstawione są w ruchu – Jezus idzie w naszym kierunku. Biskup zaznaczył, że On przychodzi w czasie każdej Mszy św., w każdym sakramencie pokuty.

– Słuchajcie tej nauczycielki, która zachęca, żeby przychodzić do Pana Jezusa i wołać: Jezu, ufam Tobie. Ale też wołać: Jezu, przebacz mi i naucz mnie być miłosiernym – przez dobre czyny, przez dobre słowa i przez gorliwą modlitwę – zachęcał bp Jan Zając. Podkreślił, że wyrazem więzi społeczności szkoły ze św. Siostrą Faustyną będzie sztandar z wizerunkiem Patronki.

Źródło:
;