Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

Wydarzenia: Światowy Dzień Telewizji

Kulturalnie

"Pokłon Trzech Króli" przez tydzień za darmo w MNK

pokłon trzech króli fot. Pracownia Fotograficzna MNK

10 lutego Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą w 2017 roku wystawę: „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem”. Jej zapowiedzią będzie pokaz obrazów Franza Christopha Jannecka (1703–1761) „Pokłon Trzech Króli” oraz „Pokłon pasterzy”. Można je bezpłatnie oglądać od 4 do 15 stycznia w holu Gmachu Głównego. Ich autor uznawany jest za jednego z najlepszych malarzy austriackiego baroku.

 

Franz Christoph Janneck trudnił się malarstwem gabinetowym, tworzył portrety, pejzaże i miniaturowe sceny rodzajowe inspirowane sztuką francuską, ale obrazy o tematyce religijnej są rzadkością w jego dorobku. Tym ciekawszy wydaje się dyptyk „Pokłon Trzech Króli” i „Pokłon pasterzy”. Obrazy zostały wykonane na niewielkich deskach w świetlistych, jasnych kolorach, charakterystycznych dla malarstwa rokokowego, lekkimi płynnymi pociągnięciami pędzla z równoczesną dbałością o wykonanie detali, o lśniącej, gładkiej powierzchni. Na „Pokłonie Trzech Króli” przez wejście do groty, gdzie przebywa Święta Rodzina, wlewa się jasne, nadnaturalne światło. Święta Rodzina umieszczona została pod skałami po prawej stronie, a trzej mędrcy ze Wschodu zbliżają się z lewej, sylwetka jednego z nich rysuje się na tle wejścia do groty. Na drugim z obrazów do tej samej groty wchodzą pasterze, którzy mają pokłonić się nowo narodzonemu Dzieciątku.

Na wystawie „Barok między Bratysławą a Krakowem” MNK chce pokazać, jak ten niezwykły, pełen przepychu i erotyzmu, ale również mistyki i dewocji kierunek w sztuce rozwijał się w naszym regionie Europy. Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Słowacką Galerią Narodową po raz pierwszy w Polsce zagoszczą bezcenne obrazy i rzeźby z bratysławskich zbiorów. Krakowską ekspozycję „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem” dopełnią zabytki z Węgier, Ukrainy i Polski – w sumie blisko 160 dzieł sztuki. Na wystawie zobaczymy znakomite prace artystów tworzących w naszym kręgu kulturowym, a w Polsce wciąż słabo znanych, jak Jan Kupecký, Georg Rafael Donner, August Querfurt czy autor słynnych, groteskowych portretów rzeźbiarskich Franz Xaver Messerschmidt. Nie zabraknie również barokowych osobliwości, jak portrety pośmiertne czy oddane z fotograficzną precyzją martwe natury.

Oceń treść:
;