Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Dialog

Pokojowa Nagroda Nobla dla Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego

Wyrazem uznania i zachętą dla tunezyjskiej demokracji nazwał przyznanie pokojowej Nagrody Nobla tunezyjskiemu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego ks. Dżawad Alamat, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w tym kraju. Jego zdaniem Tunezja pokazała, że demokracja jest możliwa w świecie arabsko-muzułmańskim.

 

- Żyjemy w niełatwych warunkach walki z terroryzmem i ubóstwem. Dlatego pokojowa Nagroda Nobla jest mocną zachętą i zaszczytem dla Tunezji, która nie jest postrzegana jedynie jako kraj, gdzie rozpoczęło się trzęsienie ziemi w świecie arabskim, a jego rewolucja doprowadziła do obalania reżimów w innych krajach, ale która została uznana za państwo znajdujące się na drodze ku demokracji, trudnej ale możliwej w świecie arabsko-muzułmańskim - wskazał duchowny.

Jego zdaniem jest to także mocny sygnał wysłany do reszty świata arabskiego i do Europy, bo „udowadnia, że w kraju arabskim, pomimo wszystkich przeszkód stawianych przez terroryzm oraz warunki społeczne i gospodarcze, możliwa jest pokojowa konfrontacja w dialogu i wzajemnym szacunku”. - Dziękujemy Panu za wszystkich, którzy zechcieli przyznać Tunezji ten wyraz uznania - zakończył ks. Alamat.

Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego powstał w 2013 r. W jego skład wchodzą cztery najważniejsze organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka (LTDH) oraz Tunezyjska Rada Adwokacka. Poprzez działalność mediacyjną pracował na rzecz wyjścia Tunezji z politycznego pata po zabójstwie dwóch opozycjonistów: Szukriego Belaida i Mohammada Ibrahima, umożliwiając krajowi wznowienie procesu demokratycznych przemian.

;