Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Książka

Polacy pokochali czytanie w mieście!

 fot. Wojciech Wandzel

31 października zakończyła się akcja Czytaj PL! – największa kampania promująca czytelnictwo w kraju. O jej sukcesie świadczą wyniki: 20 000 wypożyczonych e-booków i ich fragmentów, a także ponad 500 materiałów w ogólnopolskich i lokalnych mediach. Przez cały październik kilkaset tysięcy osób zobaczyło okładki 12 bestsellerowych tytułów prezentowanych w akcji Czytaj PL! na 300 przystankach w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

 

Dzięki bezprecedensowej współpracy z miastami partnerskimi, zorganizowaliśmy akcję promującą czytelnictwo na ogólnopolską skalę – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, realizatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Jestem zachwycona jej rezultatami. Nie tylko wynikami, ale przede wszystkim reakcjami samych czytelników – tysiące pozytywnych komentarzy w mediach społecznościowych. Pojawiło się wiele pytań od mieszkańców miast, których w tym roku zabrakło w naszej akcji. Chcemy dzielić się naszymi projektami z coraz szerszym gronem odbiorców, dlatego mam nadzieję, że w przyszłym roku „Czytaj PL!” obejmie swoim zasięgiem kolejne lokalizacje! – dodaje dyrektor Helbin.

Trzysta wypożyczalni darmowych e-booków pojawiło się 1 października na ulicach największych polskich miast. W każdym z nich przez miesiąc można było wypożyczyć jedną z dwunastu książek, m.in. najnowszą powieść Marka Krajewskiego, bestsellerową opowieść o designie Marcina Wichy i zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa.

Cieszy nas, że akcja „Czytaj PL!” spotkała się z tak dobrym przyjęciem wśród mediów i czytelników i że dzięki niej mogli oni spotkać się z najlepszą literaturą bezpośrednio w przestrzeni miejskiej. Mam nadzieję, że dzięki dalszej świetnej współpracy pomiędzy platformą Woblink.com i Krakowskim Biurem Festiwalowym akcja „Czytaj PL!” zagości na stałe na literackiej mapie wydarzeń w Polsce i z roku na rok będzie się rozwijać, przyczyniając się do propagowania czytelnictwa w Polsce dzięki wykorzystaniu nowych technologii i nowatorskich modeli dystrybucji książek, a także oferując czytelnikom coraz lepsze doświadczenie czytania  i  możliwość wypożyczania jeszcze większej ilości bestsellerowych tytułów zupełnie za darmo.  – mówi Mateusz Tobiczyk z platformy Woblink.com, współorganizatora akcji.

W wypożyczalnie e-booków zamienione zostały nośniki reklamowe na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Aby wypożyczyć książkę wystarczyło pobrać aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować przy jej pomocy kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książki.

Wśród tytułów, które można było wypożyczyć znalazły się zarówno bestsellery, jak i bardziej ambitne publikacje. Do dyspozycji miłośników nowych technologii i kryminału były powieści: Arena szczurówMarka Krajewskiego, Kasacja Remigiusza Mroza i Inna dusza Łukasza Orbitowskiego. Dla fanów mocnych historii w e-bookowych wypożyczalniach umieszczono bezkompromisowe rozmowy Patryka Vegi z policjantami – Złe psy. W imię zasad i pierwszy thriller 2.0 – Notebook Tomasza Lipko. Miłośnicy wielkiej literatury mogli przeczytać jedną z najważniejszych skandynawskich powieści XX wieku –Kolosa Finna Alnaesa. W wypożyczalniach Czytaj PL! nie zabrakło też głośnej pozycji Jak przestałem kochać design Marcina Wichy. Listę dostępnych pozycji zamykały: ostatnia powieść z serii Uniwersum Metro 2033 – Otchłań Roberta J. Szmidta, zabawna czeska powieść Ostatnia Arystokratka Evžena Bočka, reportaże o trzydziestolatkach pochodzących z małych miasteczek zebrane w tomie ZaduchMarty Szarejko, a także Obietnica Łucji Doroty Gąsiorowskiej.

Akcja Czytaj PL! trwała od 1 do 31 października. Jej organizatorami są Krakowskie Biuro Festiwalowe i platforma e-bookowa Woblink.com. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa.

;