Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Dziedzictwo

„Polonia Libre – droga do wolności”

7 listopada o godz. 9.00 w kinie Kijów.Centrum nastąpi uroczyste podsumowanie projektu „Polonia Libre – droga do wolności”, podczas którego jego uczestnicy przedstawią wypracowaną przez siebie Małą Konstytucję oraz Deklarację Niepodległości.

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy w historii Polski jubileusz. 11 listopada będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości!

Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie, zaprosił uczniów szkół ponadpodstawowych z województw małopolskiego, podkarpackiego oraz śląskiego do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjnym „Polonia Libre – droga do wolności” realizowanym w ramach programu NIEPODLEGŁA.

 „Polonia Libre – droga do wolności” to wielopłaszczyznowy projekt edukacyjny, którego celem jest stworzenie symulacji procesu konstytuowania się narodowych i obywatelskich organów władzy, które w wyniku animowanych spotkań doprowadziły do uchwalenia wspólnej deklaracji niepodległości i stworzenia małej konstytucji.

Za pomocą specjalnie przygotowanej gry symulacyjnej młodzież została przeniesiona w realia roku 1918 i zostało jej postawione wyzwanie uformowania Sejmu Ustawodawczego, który uchwalił własną „Małą Konstytucję” oraz „Deklarację Niepodległości”. Najbardziej zaangażowani uczniowie reprezentowali klasę w obradach wojewódzkich - a podczas finału zaprezentują efekty swojej pracy pokazując jaką konstytucję i deklarację udało im się wspólnie stworzyć.

Część uczniów miała również okazję wcielania się w rolę dzisiejszych polityków odwzorowując scenariusz rozgrywki z roku 2018, w którym musieli stworzyć nową konstytuantę i wprowadzić przejściową „małą konstytucję”.

Polonia Libre ma na celu ukazanie najlepszych tradycji państwowotwórczych poprzez udział w interaktywnej grze klasowej, która odwzoruje proces formowania się pierwszych władz państwowych.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat Honorowy nad projektem objęli:
Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa,
Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego,
Bogusław Kośmider - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa,
Jarosław Szarek - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

Oceń treść:
Źródło:
;