Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Patriotyzm

Polonia Restituta - cykl konferencji na 100-lecie odzyskania niepodległości

cykl konferencji na stulecie niepodległości fot. mnisw.gov.pl

W tym roku Polska świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dołączyło do obchodów ze swoim projektem Polonia Restituta, którego inauguracja odbędzie się w poniedziałek 12 marca w murach Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

– Doszliśmy do wniosku, że w obchodach tego wydarzenia najważniejsze jest spojrzenie w przyszłość; namysł nad tym, jaka powinna być Polska. W gronie moich współpracowników pojawiła się propozycja, aby na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Polski spojrzeć z perspektywy katolickiej nauki społecznej – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, ogłaszając inaugurację konferencji.

 

Cykl konferencji naukowych oraz międzynarodowy kongres

Projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” składa się z cyklu dziesięciu konferencji podejmujących kluczowe dla polskiego społeczeństwa zagadnienia, wartości i obszary życia codziennego w świetle zasad i kryteriów katolickiej nauki społecznej, która w dziejach Polski odegrała istotną rolę. Poszczególne spotkania będą organizowane w różnych ośrodkach akademickich w całej Polsce. Podsumowanie całości tematyki poruszanej na konferencjach odbędzie się podczas międzynarodowego kongresu. Wśród różnorodnych dziedzin nauki, które zaprezentują swoje stanowisko wobec minionych i bieżących wydarzeń, na konferencjach tych szczególnie wyraźnie wybrzmi głos społecznej nauki Kościoła katolickiego. Pomysłodawcy projektu są bowiem przekonani, że spojrzenie z tej perspektywy pozwala głęboko przeniknąć problemy współczesności i znaleźć na nie odpowiedzi.

 

Pierwsza konferencja o rodzinie

Pierwsze z planowanych spotkań odbędzie się już w poniedziałek 12 marca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego tematem będzie rodzina. Wybór właśnie tego zagadnienia jako inicjującego projekt Polonia Restituta nie jest przypadkowy. –  To rodzina kształtuje pierwsze wzorce moralne, społeczne i kulturowe. W dużej mierze to, kim jesteśmy, zawdzięczamy środowisku domowemu, z którego wyszliśmy – podkreślił Jarosław Gowin.

Oceń treść:
;