Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Życie

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny: Oczekujemy, że Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie opowie się za prawem do życia każdego człowieka bez względu na jego stan zdrowia

 fot. Fotolia.com

Oczekujemy, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, badając zgodność dopuszczalności aborcji eugenicznej z Konstytucją RP jednoznacznie opowie się za prawem do życia każdego człowieka bez względu na jego stan zdrowia – napisała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny w wydanym dziś oświadczeniu.

 

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny w imieniu zrzeszonych organizacji prorodzinnych propagujących i czuwających nad poszanowaniem podstawowego prawa człowieka do życia i rozwoju od poczęcia do naturalnej śmierci wydała dziś oświadczenie w związku z posiedzeniem Trybunału Konstytucyjnego w dniu 22 października 2020 roku w sprawie prawnej ochrony dzieci prenatalnie chorych. Federacja rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego oczekuje z „wielką nadzieją i najwyższą uwagą”.

– Polska stoi przed ogromną szansą dania przykładu całej Europie i światu, że chcemy i potrafimy skutecznie bronić najbardziej bezbronnych, którym dotychczas groziła śmierć, tylko dlatego, że podejrzewano u nich chorobę. 22 października – dzień wspomnienia św. Jana Pawła II – może być dniem, w którym Europa i świat odzyskają nadzieję, a ta iskra wyjdzie właśnie z Polski – mówi Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny i kierujący krakowską Fundacją JEDEN Z NAS.

W oświadczeniu podkreślono, że nie sposób zaprzeczyć podstawowym faktom biologicznym i prawnym, że człowiek jest osobą ludzką od poczęcia, a polskie prawo, w tym Konstytucja RP, gwarantuje ochronę ludzkiego życia także w okresie prenatalnym. W tym kontekście przytoczono orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 maja 1997 r., w którym m.in. czytamy, że „od momentu powstania życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

– Oczekujemy, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, badając zgodność dopuszczalności aborcji eugenicznej z Konstytucją RP (szczególnie zaś z art. 30, 32 i 38) nawiąże do ducha i istoty orzeczenia TK z 1997 roku i jednoznacznie opowie się za prawem do życia każdego człowieka bez względu na jego stan zdrowia – napisali polscy proliferzy zrzeszeni w PFROŻiR.

– Jako obrońcy życia i rodziny skupieni w PFROŻiR zawsze podkreślaliśmy, że każde dziecko ma prawo do życia od samego poczęcia, niezależnie od tego, w jakiej jest kondycji. Zgoda na eliminowanie dzieci prenatalnie chorych lub tylko podejrzanych o chorobę, nawet bardzo poważną jest naruszaniem praw człowieka. A polska konstytucja gwarantuje prawo do życia. Jesteśmy dobrej myśli, że członkowie Trybunału Konstytucyjnego potwierdzą prawo do życia dla każdego – mówi Ewa Kowalewska ze Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia. 

Wiceprezes PFROŻiR równocześnie podkreśla, że organizacje zrzeszone w Federacji podejmują działania pomocowe na rzecz rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji już na etapie ciąży, jak i w całym późniejszym życiu dziecka. Ta działalność prowadzona jest w różnym zakresie, ale niejednokrotnie bardzo szeroko i bardzo aktywnie. – Będziemy też naciskać na struktury rządowe, żeby tę opiekę i pomoc zwiększać w miarę możliwości, bo gdy dziecko rodzi się chore, to potrzeby rodziny naturalnie są większe – zwraca uwagę Ewa Kowalewska.

– Dzisiaj, gdy pandemia COVID-19 wzbudza niepokój o ludzkie życie i uwrażliwia nas na jego wartość, stańmy solidarnie w jego obronie zarówno w wymiarze prawnym, jak i pomocowym czy edukacyjnym nie zaniedbując konkretnych – nawet najdrobniejszych – czynów wspierających ludzkie życie – apelują polscy proliferze.

– Wartość życia człowieka od poczęcia jest rzeczą tak oczywistą, że nie sposób myśleć o tym, że Trybunał Konstytucyjny nie wypowie się w obronie tego życia – niezależnie od jego momentu rozwoju czy stanu zdrowia – mówi ks. Tomasz Kancelarczyk. – Mam nadzieję, że 22 października, w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II – wielkiego obrońcy życia, głos prawa stanie w obronie tych, którym prawo do życia się zabiera, bo są chore czy tylko podejrzewa się ich chorobę – dodaje prezes Fundacji Małych Stópek i członek prezydium PFROŻiR.

W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny oświadczenie podpisali prezes Jakub Bałtroszewicz i członkowie prezydium zarządu Ewa Kowalewska i ks. Tomasz Kancelarczyk.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny działa od 1992 roku; zrzesza kilkadziesiąt organizacji chroniących życie i prorodzinnych. W 2012 roku Federacja za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską.

Oceń treść:
;