Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Zdrowie

Polska na niebiesko - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

autyzm fot. thebluediamondgallery.com

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez ONZ z inicjatywy małżonki emira Kataru.

 

„Karol rzadko wychodzi z domu. Dotyk sprawia mu ból. Każdy dotyk. Może nosić ubrania wykonane z jednego rodzaju materiału. Jego mama zawsze skrupulatnie wycina wszystkie metki. Zrozumiałe? Jednak gdy Tobie metka przeszkadza, Karolowi sprawia ból, podobny z rozcinaniem skóry. Nawet silniejszy powiew wiatru w ciepły dzień powoduje dyskomfort. Jednak jak wyjaśnić innym, że bycie na dworze go boli? Że nie umie skupić się na rozmowie, kiedy jedyne o czym myśli to wrażliwa skóra? Częściej wybiera samotność” - czytamy na stronach łódzkiej Fundacji JiM, która prowadzi kampanię społeczną „Polska na niebiesko” (niebieski przyjął się jako kolor solidarności z osobami ze spektrum zaburzeń autyzmu).

„Autyzm może wydawać się na pierwszy rzut oka dziwny, inny, niezrozumiały. Ale można go zrozumieć!” - zapewnia Fundacja JiM. Na stronie polskananiebiesko.plmożna wygenerować zaszyfrowane hasło, za którym kryje się historia jednej osoby z autyzmem i udostępnić w swoich mediach społecznościowych.

„Dziecko które krzyczy na dźwięk kasy. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. Po prostu” - czytamy na stronie polskananiebiesko.pl. 

W skali światowej od 2011 roku organizowana jest akcja „Zaświeć się na niebiesko” („Light it up blue”). W 2011 roku ponad 2000 budynków, w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych. Więcej na www.lightitupblue.org.

W przypadku autyzmu mówi się o spektrum zaburzeń o odmiennych mechanizmach lub przyczynach powodujących trudności rozwojowe. Osoby ze spektrum autyzmu mają poważne problemy z interakcjami społecznymi i komunikacją, jak również znacznie ograniczone zainteresowania, oraz zachowują się w sposób powtarzalny.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości Mozah pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie.

Obchody Dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

Oceń treść:
;