Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Świat

Polska otrzymała prawa autorskie do pieśni “Czerwone maki”

 fot. Fra3.pl

Rząd wolnego państwa Bawarii przekazał Polsce prawa autorskie muzyki do znanej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. W ten sposób spełniliśmy prośbę strony polskiej - poinformował media 14 września w Monachium bawarski minister finansów Albert Füracker.

 

Przypomniał przy tym, że pieśń „uchodzi w Polsce za dobro kultury narodowej” i „upamiętnia zdobycie ważnego strategicznie opactwa benedyktynów na Monte Cassino przez wojska alianckie w 1944 roku”. W jednej z najdłuższych i najkrwawszych bitew II wojny światowej zginęło tysiąc żołnierzy polskich.

Autorem tekstu „Czerwonych maków” jest Feliks Konarski (1907-1991, ) polski poeta, pisarz, aktor, pieśniarz znany również jako Ref-Ren, a w czasie wojny – żołnierz armii Andersa. Natomiast melodię skomponował Alfred Schütz (1910-1999), również jeden z polskich żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Prawa autorskie do jego muzyki posiada rząd Bawarii dlatego, że po wojnie przez długi czas Schütz i jego żona mieszkali w Monachium i zmarli nie pozostawiając spadkobierców.

;