Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka

Wydarzenia: Światowy Dzień Onkologii

Solidarność

 fot. materiały prasowe

Zgodnie z danymi przedstawionymi w „Raporcie o Biedzie”, opracowanym przez Szlachetną Paczkę, w 2019 r. półtora miliona Polaków żyło w skrajnym ubóstwie. Tę sytuację pogłębiła trwająca pandemia.

„Trudno mówić dziś o biedzie w Polsce bez kontekstu pandemii. Ale da się, a nawet trzeba, bo koronawirus to tylko jeden z wielu problemów, z jakimi zmaga się polskie społeczeństwo. Problemów, które nie pojawiły się w tym roku i które nie znikną, nawet gdy w końcu uda się, oby jak najszybciej, pokonać wirusa” - można przeczytać we wstępie tegorocznego „Raportu o Biedzie”. Jak zauważają jego autorzy, mimo epidemii koronawirusa, nie wolno zapomnieć o tych, którzy byli biedni już wcześniej, gdyż to oni najciężej odczuwają psychoekonomiczne skutki pandemii.

W przygotowanej publikacji wymieniono 7 nieszczęść, które często prowadzą do ubóstwa. Wśród nich znalazły się: trudne dzieciństwo, nieprzygotowanie do ciężkich sytuacji losowych, bezsilność wywołana niepełnosprawnością, upokorzenie wynikające z tragicznej sytuacji materialnej oraz starość, samotność, a także trwająca pandemia. Każde z nich poparto poruszającymi historiami.

„Od pani Bronisławy źle pachnie. Wstyd jej, bo jest tego świadoma, ale od dawna nie ma dostępu do łazienki. Gdy seniorka była zdrowa, prała ręcznie, dziś nie ma już na to siły. Załatwia się w garażu, przy węglu, gdzie znajduje się prowizoryczna ubikacja. Trzeba ją spłukiwać wiadrem, a to też wymaga energii. - Sąsiedzi? - Ta wioska umarła - tłumaczy kobieta. - Wszyscy, których znałam, wyjechali albo są na cmentarzu. Może ja też powinnam już pójść do piachu? Tak byłoby najłatwiej, już by nie bolało” - brzmi jedna z opowieści, którą zawiera „Raport o Biedzie”.

Zatrważające są też przedstawione statystyki. We wrześniu 2020 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,1% i była najwyższa od ponad dwóch lat. Co czwarty sąsiad wraca do pustego domu - w Polsce jest aż 5 mln gospodarstw jednoosobowych. Co czwarty Polak nie ma też żadnych oszczędności. 6,7% seniorów nie korzysta z żadnych usług telekomunikacyjnych, 17,3% deklaruje, że doświadczyło braku pieniędzy na realizację podstawowych potrzeb, np. wykupienie leków. W skrajnym ubóstwie żyje w Polsce 300 tys. dzieci.

- Ubóstwo statystyczne wzrośnie zapewne o 2-3 punkty procentowe w 2020 r. Będą to dodatkowe setki tysięcy osób w trudnej sytuacji materialnej - przewiduje przy okazji publikacji „Raportu o Biedzie” prof. Ryszard Szarfenberg, przewodniczący EAPN Polska i członek Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO. To dane, które mogą zatrważać, gdyż nędza stanowi bezpośrednie zagrożenie dla psychoficzycznego rozwoju człowieka.

Według raportowanych przez Szlachetną Paczkę danych, granicę skrajnego ubóstwa stanowił w ubiegłym roku dochód w wysokości 614 zł na osobę miesięcznie w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego. Średni dochód na osobę w rodzinach objętych wsparciem Szlachetnej Paczki to, po odliczeniu stałych kosztów utrzymania, 12 zł na dzień. Oznacza to jednak, że w wielu rodzinach kwota ta jest znacznie niższa.

Dziś rozpoczął się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki, podczas którego wolontariusze przekażą kilkunastu tysiącom rodzin w całej Polsce wsparcie, które zmieni ich codzienność. Czasem jest to naprawdę niewiele - materiały plastyczne czy pościel dla dzieci, żywność, środki czystości czy odkurzacz.

- W ciągu najbliższych dwóch dni będziemy dodawać skrzydeł ludziom, o których pisaliśmy w naszym „Raporcie o Biedzie”. Żeby wiedzieli, że nie są sami i przyszłość może być dla nich lepsza - podkreśliła Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. Każdy, komu w tym roku nie udało się przygotować Szlachetnej Paczki, wciąż może wspomóc tę społeczną akcję pomocy najuboższym, która działa już 20 lat. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wesprzeć program wpłatą.

Oceń treść:
Źródło:
;