Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

Wydarzenia: Dzień niespodziewanego całusa

Solidarność

 fot. www.dzielopomocy.pl

Biegasz i nie straszne Ci długie dystanse? Chciałbyś połączyć swój sportowy wyczyn ze szczytnym celem? Dołącz do "Dzielnego" teamu i zwróć uwagę na problem bezdomności.

Już po raz trzeci w krakowskim Półmaratonie Marzanny wystartują wolontariusze kapucyńskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, którzy sportowy wysiłek pragną dedykować właśnie osobom bezdomnym.

- Każdy, kto biegnie w naszej specjalnej "dziełowej" koszulce biegnie w intencji jednego bezdomnego. Liczymy na to, że to duchowe wsparcie  będzie też motywacją do zmian w życiu tego człowieka, a napis: "Ulica dobra do biegania, kiepska do mieszkania" uwrażliwi innych na problem bezdomności  - tłumaczy brat Mariusz Błaszczak.

Chętnych z roku na rok jest coraz więcej, w roku 2014 w półmaratonie Marzanny pobiegło dwudziestu wolontariuszy, w tym jest ich już trzydziestu. W sportowe zmagania angażują się również  sami kapucyni,  zamianę habitów na dresowe spodnie i sportowe buty zadeklarowało już dwóch braci mniejszych. Co ważne, ma im towarzyszyć również przynajmniej jedna osoba bezdomna.

- Wiadomo, że w takiej sytuacji ciężko jest trenować, ale wszyscy w "Dziele" mocno dopingujemy Pana Tomasza, kompletujemy też dla niego strój, chcemy zakupić  m.in. odpowiednie buty, żeby  mógł nas godnie reprezentować - uśmiecha się  pracownik Dzieła - Justyna Borkowska.

Do udziału w biegu zaproszeni są wszyscy chętni, na trudy zawodów każdy musi być jednak przygotowany. Trasa półmaratonu, choć malownicza mierzy bowiem aż 21 km i 97 metrów,  na szczęście w tym roku organizatorzy przewidzieli również alternatywę -  dystans o długości 10 km.

- To ważne, że bieg odbywa się akurat teraz wraz z początkiem wiosny. Często bezdomność postrzegana jest jako problem wybitnie zimowy, wtedy dużo się o niej mówi a przecież to  nie problem, który mija wraz z nastaniem wiosny ale trwa cały rok - dodaje  Justyna Borkowska.

Jak podkreślają pracownicy Dzieła, bezdomność to dziś dramat dotykający ok. 31 tysięcy osób w Polsce. 1/3 z nich przebywa na ulicy, dotyka ona także kobiety i dzieci (25 proc.).  Tylko na terenie Krakowa rocznie przebywa ponad 2 tys. osób bezdomnych.

Maraton wystartuje 23 marca o godz. 11.00 na krakowskich Błoniach. Miejsce startu biegu na 10 km zostanie podanie w terminie późniejszym. Więcej szczegółów na stronie www. dzielopomocy.pl

Źródło:
;