Wspomnienia
Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Gdańsku
W środę, 15 sierpnia poświęcono pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana znajdujący się w parku na gdańskim Przymorzu. Powstał on na podstawie zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 roku w Miami. Pomnik poświęcił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
- Papież Jan Paweł II przywrócił Polakom nadzieję na wyzwolenie się z sowieckiego zniewolenia. A Ronald Reagan jak żaden z poprzednich prezydentów Stanów Zjednoczonych rozumiał istotę zniewolenia Europy Wschodniej i ekspansji idei komunistycznych do różnych krajów świata za pomocą kłamliwej propagandy i przemocy - mówił tuż przed poświęceniem pomnika Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godność", inicjatora powstania pomnika.
Jak podkreślił Nowak "ich wspólne działania na jakże różnych polach doprowadziły do upadku komunizmu. To dzięki ich wysiłkom upadł mur berliński bez rozlewu krwi". - Mieszkańcy wybrzeża pamiętają komu zawdzięczają niepodległość. Dlatego też tak wiele ulic, parków czy skwerów nosi imiona Jana Pawła II i Ronalda Reagana - mówił prezes Stowarzyszenia "Godność".
Pomnik poświęcił abp Sławoj Leszek Głódź. "Gdy usłyszałem o pomyśle powstania tego pomnika, to pomyślałem, że wrośnie w to społeczeństwo, w tę ziemię i w ten czas" - mówił metropolita gdański. - Bł Janie Pawle II, prezydencie Reaganie - patrzycie na nas tam z góry. Jakże was dziś tutaj potrzeba! Spacerujcie, rozmawiajcie, módlcie się i dokonujcie cudów - mówił abp Głódź.
Pomnik powstał na podstawie zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 roku przez Scotta Stewarda z Associated Press.