Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Solidarność

 fot. diecezja.pl

W niedzielne popołudnie, z płyty Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice, wystartował włoski samolot humanitarny z trojgiem ciężko chorych onkologicznie dzieci, które w tym tygodniu udało się sprowadzić z Kijowa oraz z okolic Żytomierza na Ukrainie.

 

W pomoc dzieciom oraz ich rodzinom zaangażowały się włoskie Cross Pistoia-Empoli, Guardia di Finanza oraz obsługa medyczna ze Szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus w Rzymie. Koordynacją działań ze strony polskiej zajmowała się Archidiecezja Krakowska poprzez Wydział Duszpasterstwa Rodzin oraz Fundację Towarzyszenia Rodzinie.

W całej archidiecezji nie ustajemy w niesieniu wsparcia dla najbardziej bezbronnych ofiar wojny na Ukrainie. Od soboty, w Domu rekolekcyjnym w Groniu zamieszkało 39 dzieci (w wieku 3-16 lat) wraz z 13 opiekunami. Choć zmęczeni i przestraszeni, chłopcy od razu zaangażowali się w typowe, domowe obowiązki, np. sprzątanie i mycie naczyń. W niedzielę ukraińskich gości odwiedził abp Marek Jędraszewski. Jak wspomina ks. Ryszard Gacek, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ośrodek w Groniu jest zawsze otwarty dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. W 2008 r. w rekolekcjach oazowych uczestniczyło czterech Ukraińców z Piotrowców Dolnych.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim instytucjom, wspólnotom i osobom prywatnym za zaangażowanie w udzielaniu pomocy uchodźcom!

Do kontaktu w sprawie przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, potrzeby pomocy, prosimy zgłaszać na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl. Kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz +48 575 035 647 od 8.00 do 20.00. Zapraszamy też na www.krakowcaritas.pl, gdzie przekazujemy najnowsze informacje. Tam można również sprawdzić listę najpotrzebniejszych rzeczy, którą na bieżąco uaktualniamy.  Chęć wolontariatu można zgłosić wypełniając ankietę.

Źródło:
;