Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala

Wydarzenia: Dzień Głośnego Czytania

Solidarność

Pomoc dla mieszkańców zatopionych terenów na Ukrainie

 fot. Caritas Polska

Nad ranem, 6 czerwca br., wojska rosyjskie wysadziły tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce, niszcząc częściowo tamtejszą elektrownię wodną, co doprowadziło do zalania miejscowości leżących w dolnym biegu rzeki po obu jej stronach. Caritas Polska zadecydowała o przekazaniu wsparcia mieszkańcom zalanych terenów.

 

Po zniszczeniu zapory wodnej stan Dniepru podniósł się o kilkanaście metrów, dlatego wiele domów zniknęło pod wodą. Na powierzchni widoczne są jedynie dachy lub ostatnie piętra wyższych zabudowań. Niestety nie wszyscy mieszkańcy zalanych miejscowości zdołali uciec. W strefie podtopień znajduje się ok. 80 miejscowości, w tym część Chresonia. Po prawej stronie Dniepru, kontrolowanej przez Ukrainę, trwa ewakuacja ludności cywilnej, a także dostarczanie wody pitnej. W pomoc włączyła się już ukraińska Caritas-Spes. Grupy mobilne organizacji docierają do Chersonia i częściowo zatopionych wiosek. Pomoc udzielana jest także na bezpiecznych terenach obwodu chersońskiego oraz w ośrodkach humanitarnych Caritas-Spes Odessa, zlokalizowanych w Mikołajowie i Odessie. Jak informuje ks. Piotr Rosochacki, dyrektor Caritas-Spes w diecezji odesko-symfiropolskiej, w tej chwili najbardziej potrzebne są: woda, jedzenie, środki czystości, ręczniki, pościel.

Niestety istnieje poważne zagrożenie epidemiologiczne. Do Dniepru przedostały się bowiem duże ilości smarów z wysadzonej zapory, a w zalanych miejscowościach zginęło wiele zwierząt gospodarskich, zatopione zostały także cmentarze. Tymczasem temperatura na południu Ukrainy wynosi obecnie 28-30°C w cieniu. Jak informuje ks. Piotr, będą potrzebne rzeczy do wielkiego sprzątania – pompy do odprowadzenia brudnej wody i urządzenia do osuszania domów, gumowce, rękawiczki, chemia, filtry dla oczyszczania wody i tym podobne.

– Potrzeby już są duże, a spodziewamy się, że będą wielokrotnie większe, dlatego za wszelką pomoc z góry dziękujemy – dodaje dyrektor.

W odpowiedzi na dramatyczną sytuację na południu Ukrainy Caritas Polska zdecydowała o przekazaniu wsparcia finansowego w wysokości 100 tys. zł, za które ukraińska Caritas-Spes zakupi i rozdysponuje najpotrzebniejsze artykuły, w tym żywność, wodę, środki higieniczne i urządzenia uzdatniania wody. Ponadto z magazynu w Leżajsku wyjechały już na Ukrainę konwoje z pomocą humanitarną.

Mieszkańcy naddnieprzańskich terenów, którzy stracili w jednej chwili wszystko, nie mogą zostać sami. Pomóżmy im odzyskać poczucie bezpieczeństwa i nadzieję. Wsparcie można przekazywać:

  • dokonując wpłaty przez stronę caritas.pl/ukraina
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (z dopiskiem UKRAINA)
  • wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052
Źródło:
;