Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Internet

Pomysł na kreatywne "Rodzinne Święta" Wielkanocne

 fot. Łukasz Kaczyński

Czas tegorocznego Triduum Paschalnego spędzimy w rodzinach, w zasadzie nie mogąc wyjechać do bliskich mieszkających w innych miejscowościach, jak i uczestniczyć w świątyniach w nabożeństwach paschalnych. Ale domowe święta mogą być także przeżywane w sposób głęboki, jednoczący i kreatywny - ma to ułatwić specjalny portal www.holyweek.pl.

Z inicjatywą stworzenia portalu wyszło Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza z Rudy Śląskiej, które zajmuje się rodzinami w kilku dzielnicach tego miasta. Akcję duchowo wsparł ks. Sebastian Mandrysz, wikary z parafii w Rudziej Śląskiej Orzegowie.

- Nie da się ukryć, że zbliżający się czas Męki Pańskiej i zmartwychwstania Chrystusa będzie inny niż Święta Wielkanocne, które dotychczas znaliśmy. Trudniejszy w kontekście religijnym, spędzany wyłącznie w domach. Dlatego chcieliśmy ułatwić ludziom piękne i głębokie przeżycie tego świątecznego czasu wraz z najbliższymi - tłumaczy kapłan.

Dodaje, że ograniczona możliwość wychodzenia z domu przez najbliższe dni jest być może szansą, by, z uwagi na brak realnego uczestnictwa w liturgii poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia, jak i sklepowego zabiegania przedświątecznego, przeżyć ten okres bardziej duchowo.

Inicjatywa „Rodzinne Święta” polega na codziennym odwiedzaniu strony www.holyweek.pl. „Znajdziesz na niej ciekawe teksty, różne filmiki oraz aktywizacje, które poprowadzą Cię do ważnych wydarzeń i pozwolą doświadczyć bliskości Pana Jezusa w codzienności Waszej rodziny” - zachęcają organizatorzy.

Sam portal na pewno przykuwa uwagę układem graficznym. Na bocznym czerwonym pasku znajdują się ikonki, które odzwierciedlają bieg wydarzeń Wielkiego Tygodnia. - Większość z nich jest zablokowana i można ją odkryć dopiero konkretnego dnia. Każdy dzień ma poszczególne zadania i refleksje na daną jego porę. Tylko od inwencji odwiedzających zależy czy będą je poznawać krok po kroku czy odkryją wszystko naraz - opisuje ks. Mandrysz.

Co ważne, uczestnicy inicjatywy będą mogli codziennie wziąć udział w spotkaniach na żywo. Także w sposób umożliwiający przeżycie liturgii kolejnych dni Wielkiego Tygodnia poprzez transmisję nabożeństw i Mszy świętych.

„Jeśli czujecie w swoich sercach, że warto się czymś podzielić - wyślijcie do nas maila ze zdjęciem, filmikiem lub dobrym słowem. Niektóre z nich wykorzystamy na naszej stronie. Dobrze, że jesteście!” - piszą też twórcy strony. Co ciekawe, materiały na stronie zostały pogrupowane również w taki sposób, by ułatwić dostęp do nich odpowiednio dzieciom, młodzieży oraz rodzicom.

- Pragniemy, by osoby odwiedzające stronę nie tylko zbliżyły się do siebie w swoich rodzinach w czas Wielkiej Nocy, ale byśmy również przez ten portal stworzyli jedną, wielką rodzinę. Projekt „Rodzinna Wielkanoc” to początek, gdyż takich „holyweek’ów” może być przecież w przyszłości więcej i mogą one dotyczyć różnych okresów tak kalendarzowych, jak i liturgicznych - podsumowuje ks. Mandrysz.

Oceń treść:
Źródło:
;