Imieniny: Leslawa, Zdzislawa, Stefana

Wydarzenia: Dzień Pocałunku

Pod oknem

Ponad 2 tys. osób na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

 fot. edk.org.pl

Ponad 2,2 tys. osób zgromadziło się w kościele św. Józefa na Podgórzu w Krakowie na uroczystej Mszy św., która rozpoczęła przejście szlakami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. „Ta forma Drogi Krzyżowej ma doprowadzić do prawdziwego spotkania z Bogiem w sytuacji wyzwania, zmęczenia i bólu” – powiedział KAI ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca EDK.

 

W homilii ks. Stryczek podkreślił na początku, że Ekstremalna Droga Krzyżowa jest Ewangelią zastosowaną wprost. „Ekstremalność jest potrzebna w życiu i bez niej nie da się żyć” – powiedział.

Kapłan wskazał, że prawdziwe oblicze człowieka można poznać jedynie w sytuacjach ekstremalnych. „Jeśli człowiek nie staje w sytuacjach ekstremalnych ulega złudzeniu, że jest super. A tak naprawdę nie wie kim jest” – uwrażliwiał. Dodał, że zaletą sytuacji niecodziennych jest tracenie poczucia kontroli, co doprowadza do odkodowania siebie i zniszczenia murów przyzwyczajeń i masek.

Prezes Stowarzyszenia Wiosna stwierdził, że prawdziwe nawrócenie i rozpoczęcie nowego życia wymaga wielkiego wyzwania, w którym wszystkie możliwe mechanizmy kontroli upadają. „Ważna jest także motywacja, dla której podejmujemy wyzwania. Czy chodzi o to, żeby było nam dobrze czy chodzi o coś więcej, o przekroczenie swojej strefy komfortu?” – tłumaczył.

Tuż przed wyruszeniem do pątników EDK zwrócił się także kard. Stanisław Dziwisz, który ocenił, że ta wędrówka to rekolekcje w drodze, podczas których z Bogiem rozważa się swoje życie. „W tej Drodze Krzyżowej towarzyszy Wam cała Polska. Zdaję sobie sprawę jak wiele sił potrzeba, żeby zanieść do celu Krzyż Chrystusa. Bo taki sens ma to Wasze pielgrzymowanie” – powiedział metropolita krakowski.

Mimo deszczowej i chłodnej pogody uczestnicy EDK byli zdeterminowani i gotowi na nocną wędrówkę. „Ekstremalna Droga Krzyżowa to dla mnie forma wyzwania – zmierzenia się wspólnie z Bogiem z moimi ograniczeniami” – powiedziała Ania. „Trochę się obawiam, ale wiem, że Jezusowi też nie było łatwo. Traktuję to jako namiastkę Jego cierpienia. Bycie w drodze to dla mnie moment wejścia w swoje człowieczeństwo” – dodał Mateusz.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbywa się od 2009 r. Akcja narodziła się w ramach spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości – jej twórcą jest ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna. EDK polega na przejściu w nocy około 40-kilometrowej trasy. Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest w całej Polsce m.in. w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Częstochowie czy Wrocławiu.

Źródło:
;