Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Solidarność

Ponad milion złotych w ramach akcji „Pod sercem”

 fot. materiały prasowe

Krakowska Fundacji MALAFundacja „Malak” o. Adama Szustaka OP. prowadzi w Wielkim Poście akcję „Pod sercem”. Inicjatywa, której celem jest pomoc kobietom w ciąży, znajdującym się w trudnej sytuacji lub z różnych powodów niebędącym w stanie poradzić sobie z wiadomością o dziecku bądź jego chorobie, spotkała się z rekordowym odzewem.

Jak wskazują organizatorzy akcji, nie ma być ona głosem w sporze pro-life vs. pro-choice. „Ponad wszelkimi argumentami stawiamy konkretnego człowieka, który potrzebuje pomocy. Chcemy jak najszerzej dotrzeć z informacją o tym, że jeśli czyjaś siostra, koleżanka, znajoma czy sąsiadka zachodzi w ciążę i zawala jej się cały świat, to na tym zgruzowanym świecie są jeszcze miejsca, w których może szukać realnej pomocy” - tłumaczą.

- Ta akcja nie jest akcją ideologiczną, ani poglądową. Nie o to nam chodzi. Chodzi o bardzo konkretną pomoc - wskazuje sam o. Szustak. Jak dodaje, jego marzeniem jest, aby inicjatywa zjednoczyła ludzi w wokół pomagania. - Nie wokół poglądów, sporów, dyskusji, bo najważniejszy jest człowiek postawiony w konkretnej sytuacji, a my możemy przyjść mu z pomocą - podkreśla.

Takie podejście zaowocowało już konkretnymi rezultatami akcji. Chociaż trwa ona do Świąt Wielkanocnych udało się już zebrać 1 028 637 złotych.

- Bardzo nas cieszy, że inicjatywa „Pod sercem” cieszy się tak wielkim zainteresowaniem ludzi dobrej woli. Taki mieliśmy właśnie zamysł - by jako organizacja, która zajmuje się jałmużną, poprzez nasze kanały zbierania pieniędzy realnie wesprzeć kobiety, dla których informacja o ciąży lub chorobie nienarodzonego jeszcze dziecka, jest niezwykle trudna - mówi prezes zarządu fundacji, Katarzyna Gilewska.

Dodaje, że aby ten zamiar mógł się powieść, trzeba było nawiązać współpracę z instytucjami, które zajmują się takim zakresem pomocy od dawna. Dlatego też w akcji bierze udział Stowarzyszenie „Dwie Kreski”, która w wysoce zindywidualizowany sposób pomagająca kobietom w ciąży, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Oprócz tego środki zgromadzone w ramach akcji trafią także do hospicjów perinatalnych: Stowarzyszenie „Śląskie Hospicjum Perinatalne” w Katowicach, Lubelskie Hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia oraz Fundacja „Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci” w Rzeszowie. - Ponieważ udało się już zebrać tak olbrzymią kwotę, na ten moment staramy się znaleźć także inne placówki, które zajmują się rodzinami oczekującymi na narodziny chorego dziecka - zapowiada Gilewska.

Każdy, kto chciałby wesprzeć akcję może to zrobić na stronie Fundacji MALAK

Fundacja MALAK to organizacja non profit, której pomysłodawcą był o. Adam Szustak. Od 2012 r. organizuje rekolekcje, wieczory uwielbienia, konferencje, spotkania i akcje charytatywne. Jej patronem jest św. Jacek, a dominikański charyzmat głoszenia „wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby” jest jej bardzo bliski. Od lat współpracuje z o. Szustakiem i o. Tomaszem Nowakiem OP, którzy sprawują opiekę duchową nad organizowanymi wydarzeniami.

Oceń treść:
Źródło:
;