Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Rocznica ŚDM w Tauron Arenie.

Tysiące młodych osób przybyły w sobotę po południu do Tauron Areny w Krakowie, by wspólnie ze znanymi artystami radośnie przeżyć pierwszą rocznicę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Jeszcze wcześniej w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej młodzież wysłuchała świadectw oraz katechezy abp. Marka Jędraszewskiego.

Świadectwem życia z młodymi podzielił się raper Michał Bukowski “Pax”. Po nim o swojej zamordowanej w Boliwii siostrze-wolontariuszce opowiedziała Teresa Kmieć.

“Pamiętam, że gdziekolwiek się pojawiła i miała okazję coś zrobić, to podejmowała zadanie. Była osobą, która zawsze coś inicjowała” - wspominała. Poza nią o Helenie Kmieć mówiła także jej koleżanka z parafialnego KO ŚDM, Paulina.

“To była osoba, która na przysłowiowej kanapie papieża Franciszka nigdy by nie usiadła. Nie umiała usiedzieć w miejscu i kiedy tylko miała okazję – pomagała” - powiedziała, zaznaczając, że przedwczesna śmierć przyjaciółki pokazuje jej, że Bogu zawsze trzeba ufać na 100%.

Następnie o tym, że piękne życie zależy wyłącznie od dania Bogu pierwszego miejsca w każdej rzeczywistości przekonywał abp Marek Jędraszewski.

Dodał, że wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa nie jest zadaniem tylko kościoła hierarchicznego, a pokazuje to wyraźnie rozmowa Marty z Jezusem po śmierci Łazarza. Jak podkreślił przyjęcie tego, że Chrystus daje zmartwychwstanie i życie jest istotą wiary każdego chrześcijanina.

"Chrystus uczy nas, że to nie jest cała prawda o człowieku. Prawda o człowieku to prawda o świętości jego życia, które zaczyna się w łonie matki i dlatego trzeba go strzec i kochać, a jak kochać to bronić ze wszystkich sił" - mówił także, zaznaczając, że katolicy powinni być dumni, że ich wspólnota broni tej świętości.

Metropolita krakowski dużo uwagi poświęcił właściwemu przeżywaniu niedzieli, które uznał za podstawowe dla rozwijania w sobie wrażliwości na konieczność obecności Boga w każdym elemencie życie. Zachęcał do właściwego ubierania się na Mszę św., rezygnacji z niedzielnych zakupów i budowania w tym czasie relacji rodzinnych i przyjacielskich.

“Aby nasze życie w Panu Bogu było piękne, musimy zrobić wszystko, zaczynając od naszych małych wspólnot - rodzinnych czy przyjacielskich - aby niedziela stała się trendy. To jest nasz styl, to jest nasza niedziela, to jest nasze życie. To jest nasze bardzo konkretne schodzenie z kanapy” - powiedział na zakończenie.

 

Przed rozpoczęciem koncertu w Tauron Arenie odbyły się pre-wydarzenia. Przybyli wzięli udział w nagraniu do superprodukcji Biblia Audio. Młodzi wysłuchali także przejmującego nagrania Psalmu 61. w interpretacji zmagającego się ze skutkami wylewu Krzysztofa Globisza. Dodatkowo prowadzona była także sprzedaż płyt-cegiełek "Nieśmiertelni", z których dochód przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży mieszkającej w Aleppo.

Następnie rozpoczął się koncert, podczas którego zaprezentowano znane polskie i zagraniczne utwory chrześcijańskie.   Dla przybyłych zaśpiewali m.in. Anna Gadt, TGD, Marika, Natalia Niemen, Anita Lipnicka i Arkadio. Wystąpił także Chór i Orkiestra Światowych Dni Młodzieży pod kierunkiem Adama Sztaby.

"Każde spotkanie, które ma przesłanie chrześcijańskie pozwala zastanowić się nad swoim życiem, np. przez powrót do tego, co rok temu mówił papież Franciszek. Może tu jest to bardziej wykrzyczane, czy raczej wyśpiewane, ale każdy na swój sposób może to odkryć" - powiedział raper Arkadio.

Uczestnicy koncertu podkreślali, że dzięki spotkaniu po roku wróciły pełne radości wspomnienia i poczucie wyjątkowej wspólnoty. "Światowe Dni Młodzieży były niesamowite! Pamiętam radość młodych ludzi, ich tańce i śpiew dla Boga. Ten kocert to dobry pomysł, żeby poczuć to raz jeszcze" - przyznała Madonna z Nigerii, która planuje wstąpić do zakonu w Polsce.

"Ten koncert ma przypominać Światowe Dni Młodzieży i motywować, żeby nie zgasł w nas ten zapał. To dobrze, że ludzie wciąż noszą ze sobą ŚDM-owe plecaki, bo to oznacza, że te dni wciąż w nas żyją" - dodała Asia z okolic Krakowa.

W trakcie koncertu wręczona została nagroda Metropolity Krakowskiego "Młodość - projekt życia". Nagrodę specjalną otrzymał projekt wolontariuszy ŚDM Góra Dobra, która skupia 7 tys. młodych osób. W ramach działalności Góry Dobra wolontariusze szkolą się, formują i służą szkoleniami dla innych, którzy w środowiskach lokalnych ofiarują swój czas, talenty i kompetencje.

"Rok temu papież Franciszek domagał się zwłaszcza od was, żebyście zeszli z waszych kanap i wiedli taki styl życia, żeby zostawić ślad po sobie.Takich wielkich śladów po ŚDM jest na pewno bardzo wiele. Te najbardziej widoczne, dzięki którym buduje się nowa rzeczywistość młodego Kościoła chcielibyśmy nagrodzić" - mówił do wyróżnionych abp Marek Jędraszewski.

Ponadto wyróżnieni zostali: w kategorii “działalność społeczna” - Stowarzyszenie GPS Kalwaria Zebrzydowska, w kategorii “działalność ewangelizacyjna” - ŚDM Dekanat Dobczyce, w kategorii “aktywizacja środowiska parafialnego”: Boży Młyn w Krakowie, w kategorii “dzieła miłosierdzia” - Wolontariat Młodych w Woli Batorskiej, a w kategorii “nagroda indywidualna” - Dominika Adamus, prowadząca w Zatorze Dzieci ŚDM i Justyna Majchrzak, współprowadząca "Wolontariat codziennego miłosierdzia".

Utworem wieńczącym wspaniały koncert był hymn Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni", w rytmie którego Tauron Arena wypełniła się głośnym śpiewem przybyłych. Po jego zakończeniu cała publiczność zaczęła skandować: "Jeszcze raz!".

Jak podkreślali organizatorzy wydarzenie miało być przestrzenią do wspólnego radosnego wspominania zeszłorocznego święta młodych w Krakowie, ale także do spojrzenia w przyszłość. "W parafiach jest duże poruszenie, które nie minęło po tym roku - warto to uczcić, ale także pokazać. Tym właśnie jest przedstawienie na scenie laureatów nagrody Metropolity Krakowskiego. To ma skłonić tych wszystkich, którzy przybyli, a jeszcze się nie angażują na co dzień, do zadania sobie pytania jak przełożyć to, co przeżyli podczas ŚDM, na konkretne działania w swoim życiu" - podsumowała Magdalena Dobrzyniak.

Oceń treść:
Źródło:
;