Imieniny: Miroslawa, Aleksandra

Wydarzenia:

Pontyfikat

Pontyfikat Jana Pawła II - rok 12

 fot. G. Gałązka

W roku 2018 przypada jubileusz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II zapisał się w historii papiestwa Kościoła katolickiego jako szczególny pod wieloma względami. Trwająca niemal 27 lat posługa apostolska miała wyjątkowe znaczenie dla świata przełomu tysiącleci.

W 40 lat od pamiętnego 16 października prezentujemy  cykl  27 spotkań,  podczas których przywołujemy ważne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. Cykl rozpoczęła publikacja podsumowująca 27 rok posługi Papieża Polaka, dokładnie w dniu 13 rocznicy Jego śmierci, aby co tydzień, w kolejnych odsłonach zbliżać się do momentu jubileuszu historycznego „Habemus  Papam!”.

Jan Paweł II był 264 papieżem, pierwszym spoza Włoch od 1522 roku. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy 17 dni i był trzecim pod względem długości okresu sprawowania przywództwa w Kościele (po trwającym 37 lat pontyfikacie Świętego Piotra oraz prawie 32-letnim Piusa IX). Ojciec Święty odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie goszcząc w 132 krajach, jako Biskup Rzymu  wizytował wszystkie parafie diecezji rzymskiej. Jest autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich, w tym także listów otwartych do różnych środowisk. Podczas Jego pontyfikatu wydano nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich oraz ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła. Jan Paweł II był także autorem utworów o charakterze dokumentalnym i literackim: Przekroczyć próg nadziei (1994), Dar i tajemnica (1996), Tryptyk rzymski (2003), Wstańcie, chodźmy (2004) oraz Pamięć i tożsamość (2005).

Jako głowa Kościoła katolickiego zwołał dziewięć konsystorzy; w czasie swojego pontyfikatu wyświęcił 2800 kapłanów i konsekrował 321 mianowanych przez siebie biskupów, a do godności kardynalskiej wyniósł 232 duchownych; wyniósł na ołtarze  482 świętych; beatyfikował 1338 osób; przyjął ponad 1350 osobistości politycznych. Szacuje się, że podczas ponad 1020 audiencji  generalnych spotkał się z 18 mln pielgrzymów z całego świata. Z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 roku zapoczątkowane zostały Światowe Dni Młodzieży, spotkania młodych katolików odbywające się nieprzerwanie co 2-3 lata (dwukrotnie w Polsce: 1991 – Częstochowa; 2016 – Kraków).

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II zainicjował głęboki proces dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Zorganizował Światowe Dni Modlitwy o Pokój w Asyżu; udał się z historyczną wizytą do Ziemi Świętej, odwiedził Jordanię, Izrael oraz terytoria palestyńskie; modlił się w miejscu  narodzenia Chrystusa - Betlejem oraz w miejscu Jego śmierci i zmartwychwstania - Jerozolimie; przebywał na Wzgórzu Świątynnym oraz przemawiał w Instytucie Yad Vashem. Ojciec Święty spotykał się chętnie z przedstawicielami innych religii, między innymi Muzułmanami, Ormianami, Koptami, wyznawcami protestantyzmu oraz prawosławia. Podczas pielgrzymki do Syrii odwiedził meczet w Damaszku. Podczas prowadzenia Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w murach rzymskiego Koloseum papież zapraszał do wspólnych rozważań osoby duchowne i świeckie z różnych stron świata, często niekatolików.  Jan Paweł II uważany jest za przywódcę, który wniósł ogromny wkład w pokojowe przemiany w krajach europejskich oraz na innych kontynentach. Nawoływał do pokoju w świecie, ale przede wszystkim dał przykład życia świętego i ojcostwa uniwersalnego.

 

12. rok pontyfikatu Jana Pawła II (1989-1990)

20 października 1989 Jan Paweł II przyjął na audiencji Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera polskiego rządu.

12 listopada Ojciec Święty  kanonizował w Watykanie bł. Agnieszkę Czeską i bł. br. Alberta Chmielowskiego.  

24 listopada Jan Paweł II zwrócił się w liście otwartym do kard. Františka Tomáška solidaryzując się ze społeczeństwem czechosłowackim przeżywającym „aksamitną rewolucję”.

1 stycznia 1990 z okazji 23. Światowego Dnia Pokoju, Jan Paweł II wystosował orędzie: "Pokój z Bogiem Stwórcą - pokój z całym stworzeniem”. Tego samego dnia papież złożył wizytę w schronisku dla ubogich Donum Mariae.

24 stycznia Jan Paweł II wystosował orędzie na 24. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: "Misja Kościoła w erze komputerów".

Od 25 stycznia do 1 lutego Jan Paweł II przebywał z pielgrzymką na kontynencie afrykańskim, gdzie odwiedził: Republikę Zielonego Przylądka, Mali, Gwinea – Bissau, Burkina Faso i Czad.

9 lutego Stolica Apostolska przywróciła stosunki dyplomatyczne z Republiką Węgierską.

15 marca Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z ZSRR.

19 kwietnia Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Czechosłowacką Republiką Federacyjną. Nastąpiło to tuż przed wizytą Jana Pawła II w tym kraju. Papież odwiedził Czechosłowację w dniach 21-22 kwietnia.

Od 6 do 14 maja trwała podróż apostolska Jana Pawła IIdo Ameryki Łacińskiej. Papież odwiedził  Meksyk Curaçao. 6 maja w bazylice Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Meksyku papież beatyfikował Juana Diego, Indianina, wizjonera z Guadalupe. Podczas kolejnej podróży do Meksyku, papież ogłosił go świętym. Kanonizacja miała miejsce 31 lipca 2002 w Guadalupe.

15 maja Stolica Apostolska przywróciła stosunki dyplomatyczne z Rumunią.

20 maja na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II beatyfikował Pier Giorgio Frassatiego, świeckiego. Piotr Frassati jest patronem młodzieży, studentów, ludzi gór i Akcji Katolickiej.

W dniach 25 - 27 maja Jan Paweł II odwiedził Maltę.

27 sierpnia Jan Paweł II przyjął na audiencji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Lecha Wałęsę.

W dniach 1 - 10 września Ojciec Święty  ponownie przybył do Afryki (przez Maltę), gdzie odwiedził  Tanzanię, Burundię, Rwandę i Wybrzeże Kości Słoniowej.

30 września pod przewodnictwem Jana Pawła II rozpoczął się Synod Biskupów poświęcony formacji kapłanów we współczesnym świecie.

 

Oceń treść:
;