Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Pontyfikat

Pontyfikat Jana Pawła II - rok 14

 fot. G. Gałązka

W roku 2018 przypada jubileusz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II zapisał się w historii papiestwa Kościoła katolickiego jako szczególny pod wieloma względami. Trwająca niemal 27 lat posługa apostolska miała wyjątkowe znaczenie dla świata przełomu tysiącleci.

W 40 lat od pamiętnego 16 października prezentujemy  cykl  27 spotkań,  podczas których przywołujemy ważne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. Cykl rozpoczęła publikacja podsumowująca 27 rok posługi Papieża Polaka, dokładnie w dniu 13 rocznicy Jego śmierci, aby co tydzień, w kolejnych odsłonach zbliżać się do momentu jubileuszu historycznego „Habemus  Papam!”.

Jan Paweł II był 264 papieżem, pierwszym spoza Włoch od 1522 roku. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy 17 dni i był trzecim pod względem długości okresu sprawowania przywództwa w Kościele (po trwającym 37 lat pontyfikacie Świętego Piotra oraz prawie 32-letnim Piusa IX). Ojciec Święty odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie goszcząc w 132 krajach, jako Biskup Rzymu  wizytował wszystkie parafie diecezji rzymskiej. Jest autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich, w tym także listów otwartych do różnych środowisk. Podczas Jego pontyfikatu wydano nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich oraz ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła. Jan Paweł II był także autorem utworów o charakterze dokumentalnym i literackim: Przekroczyć próg nadziei (1994), Dar i tajemnica (1996), Tryptyk rzymski (2003), Wstańcie, chodźmy (2004) oraz Pamięć i tożsamość (2005).

Jako głowa Kościoła katolickiego zwołał dziewięć konsystorzy; w czasie swojego pontyfikatu wyświęcił 2800 kapłanów i konsekrował 321 mianowanych przez siebie biskupów, a do godności kardynalskiej wyniósł 232 duchownych; wyniósł na ołtarze  482 świętych; beatyfikował 1338 osób; przyjął ponad 1350 osobistości politycznych. Szacuje się, że podczas ponad 1020 audiencji  generalnych spotkał się z 18 mln pielgrzymów z całego świata. Z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 roku zapoczątkowane zostały Światowe Dni Młodzieży, spotkania młodych katolików odbywające się nieprzerwanie co 2-3 lata (dwukrotnie w Polsce: 1991 – Częstochowa; 2016 – Kraków).

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II zainicjował głęboki proces dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Zorganizował Światowe Dni Modlitwy o Pokój w Asyżu; udał się z historyczną wizytą do Ziemi Świętej, odwiedził Jordanię, Izrael oraz terytoria palestyńskie; modlił się w miejscu  narodzenia Chrystusa - Betlejem oraz w miejscu Jego śmierci i zmartwychwstania - Jerozolimie; przebywał na Wzgórzu Świątynnym oraz przemawiał w Instytucie Yad Vashem. Ojciec Święty spotykał się chętnie z przedstawicielami innych religii, między innymi Muzułmanami, Ormianami, Koptami, wyznawcami protestantyzmu oraz prawosławia. Podczas pielgrzymki do Syrii odwiedził meczet w Damaszku. Podczas prowadzenia Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w murach rzymskiego Koloseum papież zapraszał do wspólnych rozważań osoby duchowne i świeckie z różnych stron świata, często niekatolików.  Jan Paweł II uważany jest za przywódcę, który wniósł ogromny wkład w pokojowe przemiany w krajach europejskich oraz na innych kontynentach. Nawoływał do pokoju w świecie, ale przede wszystkim dał przykład życia świętego i ojcostwa uniwersalnego.

 

14. rok pontyfikatu Jana Pawła II (1991-1992)

23 października 1991 Jan Paweł II zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o powstrzymanie działań wojennych w Chorwacji.

27 października w Rzymie Jan Paweł II beatyfikował  ks. Adolfa Kolpinga, prekursora społecznej nauki Kościoła.  

17 listopada Ojciec Święty  kanonizował w Rzymie karmelitę o. Rafała Kalinowskiego.

Od 28 listopada do 14 grudnia pod przewodnictwem papieża trwało I Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Europie. Posynodalna encyklika Jana Pawła II Ecclesia in Europa ukazała się w 2003 roku.

7 grudnia Papież uczestniczył w ekumenicznym nabożeństwie w intencji jedności Europy.

8 grudnia Jan Paweł II zaapelował o pokój w Jugosławii.

1 stycznia 1992 z okazji 25. Światowego Dnia Pokoju Ojciec Święty wygłosił orędzie: "Wierzący zjednoczeni w budowaniu pokoju".

13 stycznia Stolica Apostolska uznała suwerenność Chorwacji i Słowenii.

8 lutego Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Słowenią, Chorwacją i Ukrainą.

Od 19 do 26 lutego Jan Paweł II przebywał z pielgrzymką w Afryce, gdzie odwiedził: Senegal, Gambię i Gwineę (wizyta w Domu Niewolników na wyspie Goreé).

25 marca Jan Paweł II ogłosił posynodalną adhortację apostolską Pastores dabo vobis o formacji kapłanów we współczesnym świecie. W tym samym dniu wydana została także bulla papieska Totus Poloniae populus dotycząca reorganizacji struktury kościelnej w Polsce.

4 kwietnia Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Mongolią.  

9 maja Jan Paweł II ustanowił  Światowy Dzień Chorego (11 lutego).

17 maja Jan Paweł II beatyfikował w Rzymie Josemarie Escrive de Balaguera, założyciela Opus Dei, i Giuseppinę Bakhita, niewolnicę sudańską.

23 maja Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją oraz Mołdawią.

W dniach 4 - 10 czerwca Jan Paweł II odbył  podróż do Afryki: do Angoli, na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą.

25 czerwca miało miejsce zatwierdzenie nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego.

W dniach 12 - 28 lipca Jan Paweł II przebywał w Poliklinice Gemelli z powodu bardzo ostrego bólu brzucha. Janowi Pawłowi II podczas  czterogodzinnej operacji usunięto z okrężnicy nowotworowego  guza wielkości pomarańczy.

21 sierpnia Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Republiką Bośni i Hercegowiny.

28 sierpnia Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Republiką Kirgizji.

W dniach 9 - 14 października Jan Paweł II odbył podróż do Dominikany (Msza św. z okazji 500-lecia ewangelizacji Ameryki Łacińskiej).

11 października wydana została konstytucja apostolska Fidei depositum z okazji publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Oceń treść:
;