Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Pontyfikat

Pontyfikat Jana Pawła II - rok 15

 fot. G. Gałązka

W roku 2018 przypada jubileusz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II zapisał się w historii papiestwa Kościoła katolickiego jako szczególny pod wieloma względami. Trwająca niemal 27 lat posługa apostolska miała wyjątkowe znaczenie dla świata przełomu tysiącleci.

W 40 lat od pamiętnego 16 października prezentujemy  cykl  27 spotkań,  podczas których przywołujemy ważne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. Cykl rozpoczęła publikacja podsumowująca 27 rok posługi Papieża Polaka, dokładnie w dniu 13 rocznicy Jego śmierci, aby co tydzień, w kolejnych odsłonach zbliżać się do momentu jubileuszu historycznego „Habemus  Papam!”.

Jan Paweł II był 264 papieżem, pierwszym spoza Włoch od 1522 roku. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy 17 dni i był trzecim pod względem długości okresu sprawowania przywództwa w Kościele (po trwającym 37 lat pontyfikacie Świętego Piotra oraz prawie 32-letnim Piusa IX). Ojciec Święty odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie goszcząc w 132 krajach, jako Biskup Rzymu  wizytował wszystkie parafie diecezji rzymskiej. Jest autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich, w tym także listów otwartych do różnych środowisk. Podczas Jego pontyfikatu wydano nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich oraz ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła. Jan Paweł II był także autorem utworów o charakterze dokumentalnym i literackim: Przekroczyć próg nadziei (1994), Dar i tajemnica (1996), Tryptyk rzymski (2003), Wstańcie, chodźmy (2004) oraz Pamięć i tożsamość (2005).

Jako głowa Kościoła katolickiego zwołał dziewięć konsystorzy; w czasie swojego pontyfikatu wyświęcił 2800 kapłanów i konsekrował 321 mianowanych przez siebie biskupów, a do godności kardynalskiej wyniósł 232 duchownych; wyniósł na ołtarze  482 świętych; beatyfikował 1338 osób; przyjął ponad 1350 osobistości politycznych. Szacuje się, że podczas ponad 1020 audiencji  generalnych spotkał się z 18 mln pielgrzymów z całego świata. Z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 roku zapoczątkowane zostały Światowe Dni Młodzieży, spotkania młodych katolików odbywające się nieprzerwanie co 2-3 lata (dwukrotnie w Polsce: 1991 – Częstochowa; 2016 – Kraków).

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II zainicjował głęboki proces dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Zorganizował Światowe Dni Modlitwy o Pokój w Asyżu; udał się z historyczną wizytą do Ziemi Świętej, odwiedził Jordanię, Izrael oraz terytoria palestyńskie; modlił się w miejscu  narodzenia Chrystusa - Betlejem oraz w miejscu Jego śmierci i zmartwychwstania - Jerozolimie; przebywał na Wzgórzu Świątynnym oraz przemawiał w Instytucie Yad Vashem. Ojciec Święty spotykał się chętnie z przedstawicielami innych religii, między innymi Muzułmanami, Ormianami, Koptami, wyznawcami protestantyzmu oraz prawosławia. Podczas pielgrzymki do Syrii odwiedził meczet w Damaszku. Podczas prowadzenia Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w murach rzymskiego Koloseum papież zapraszał do wspólnych rozważań osoby duchowne i świeckie z różnych stron świata, często niekatolików.  Jan Paweł II uważany jest za przywódcę, który wniósł ogromny wkład w pokojowe przemiany w krajach europejskich oraz na innych kontynentach. Nawoływał do pokoju w świecie, ale przede wszystkim dał przykład życia świętego i ojcostwa uniwersalnego.

 

15. rok pontyfikatu Jana Pawła II (1992-1993)

31 października 1992 Ojciec Święty spotkał się na audiencji z uczestnikami sesji Papieskiej Akademii Nauk (rehabilitacja Galileusza: "Sprawa Galileusza lekcją dla współczesnych").

12 listopada Jan Paweł II skierował przesłanie do biskupów Bośni i Hercegowiny.

7 grudnia odbyła się prezentacja Katechizmu Kościoła Katolickiego.

20 grudnia Jan Paweł II przybył z wizytą do jadłodajni dla ubogich;

1 stycznia 1993 na okoliczność 26. Światowego Dnia Pokoju Jan Paweł II skierował orędzie: "Jeśli pragniesz pokoju, wyjdź naprzeciw ubogim".

10 stycznia z inicjatywy Jana Pawła II odbył się w Asyżu Dzień Modlitw o Pokój w Europie.

2 lutego Jan Paweł II skierował list do arcybiskupa Sarajewa o katastrofalnej sytuacji materialnej i moralnej spowodowanej wojną w Bośni i Hercegowinie.

W dniach 3 - 10 lutego Ojciec Święty udał się w podróż do Afryki: do Beninu, Ugandy i Sudanu (Papież odwiedził m.in. dzieci zarażone wirusem HIV).

11 lutego Jan Paweł II uczestniczył w I Światowym Dniu Chorego w Lourdes.

1 marca Jan Paweł II skierował orędzie do sekretarza generalnego ONZ w obronie ludności Bośni i Hercegowiny wystawionej na śmiercionośne szaleństwo wojny.

20 marca Jan Paweł II beatyfikował (przez zatwierdzenie kultu) Dunsa Szkota, filozofa i teologa.

6 kwietnia papież wystosował telegram do Komisji Koordynacyjnej Organizacji Żydowskich RP z okazji 50. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

9 kwietnia Jan Paweł II skierował list do sióstr karmelitanek w sprawie Karmelu w Oświęcimiu.

18 kwietnia w Rzymie Jan Paweł II beatyfikowała m.in. s. Faustynę Kowalską.

25 kwietnia Ojciec Święty odwiedził  Albanię.

W dniach 8-10 maja Jan Paweł II przebywał z kolejną wizytą na Sycylii.

8 czerwca ukazał się dokument Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan: "Dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu".

11 czerwca Jan Paweł II skierował list do biskupów USA w sprawie duchownych oskarżanych o pedofilię.

W dniach 12 - 17 czerwca Jan Paweł II udał się w podróż apostolską do Hiszpanii.

2 lipca Jan Paweł II – przeszedł badania kontrolne w poliklinice Gemelli.

28 lipca miało miejsce podpisanie konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską.

6 sierpnia Jan Paweł II ogłosił encyklikę Veritatis splendor (Blask Prawdy) o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła. Encyklika została zaprezentowana publicznie 5 października.

W dniach  9 - 16 sierpnia Jan Paweł II udał się w podróż do Ameryki: na Jamajkę, do Meksyku i USA gdzie uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Denver.  

W dniach 4 - 10 września papież odwiedził kraje bałtyckie (Litwę, Łotwę i Estonię).

Oceń treść:
;