Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Pontyfikat

Pontyfikat Jana Pawła II - rok 2

 fot. G. Gałązka

W roku 2018 przypada jubileusz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II zapisał się w historii papiestwa Kościoła katolickiego jako szczególny pod wieloma względami. Trwająca niemal 27 lat posługa apostolska miała wyjątkowe znaczenie dla świata przełomu tysiącleci.

W 40 lat od pamiętnego 16 października prezentujemy  cykl  27 spotkań,  podczas których przywołujemy ważne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. Cykl rozpoczęła publikacja podsumowująca 27 rok posługi Papieża Polaka, dokładnie w dniu 13 rocznicy Jego śmierci, aby co tydzień, w kolejnych odsłonach zbliżać się do momentu jubileuszu historycznego „Habemus  Papam!”. 

Jan Paweł II był 264 papieżem, pierwszym spoza Włoch od 1522 roku. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy 17 dni i był trzecim pod względem długości okresu sprawowania przywództwa w Kościele (po trwającym 37 lat pontyfikacie Świętego Piotra oraz prawie 32-letnim Piusa IX). Ojciec Święty odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie goszcząc w 132 krajach, jako Biskup Rzymu  wizytował wszystkie parafie diecezji rzymskiej. Jest autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich, w tym także listów otwartych do różnych środowisk. Podczas Jego pontyfikatu wydano nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich oraz ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła. Jan Paweł II był także autorem utworów o charakterze dokumentalnym i literackim: Przekroczyć próg nadziei (1994), Dar i tajemnica (1996), Tryptyk rzymski (2003), Wstańcie, chodźmy (2004) oraz Pamięć i tożsamość (2005).

Jako głowa Kościoła katolickiego zwołał dziewięć konsystorzy; w czasie swojego pontyfikatu wyświęcił 2800 kapłanów i konsekrował 321 mianowanych przez siebie biskupów, a do godności kardynalskiej wyniósł 232 duchownych; wyniósł na ołtarze  482 świętych; beatyfikował 1338 osób; przyjął ponad 1350 osobistości politycznych. Szacuje się, że podczas ponad 1020 audiencji  generalnych spotkał się z 18 mln pielgrzymów z całego świata. Z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 roku zapoczątkowane zostały Światowe Dni Młodzieży, spotkania młodych katolików odbywające się nieprzerwanie co 2-3 lata (dwukrotnie w Polsce: 1991 – Częstochowa; 2016 – Kraków).

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II zainicjował głęboki proces dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Zorganizował Światowe Dni Modlitwy o Pokój w Asyżu; udał się z historyczną wizytą do Ziemi Świętej, odwiedził Jordanię, Izrael oraz terytoria palestyńskie; modlił się w miejscu  narodzenia Chrystusa - Betlejem oraz w miejscu Jego śmierci i zmartwychwstania - Jerozolimie; przebywał na Wzgórzu Świątynnym oraz przemawiał w Instytucie Yad Vashem. Ojciec Święty spotykał się chętnie z przedstawicielami innych religii, między innymi Muzułmanami, Ormianami, Koptami, wyznawcami protestantyzmu oraz prawosławia. Podczas pielgrzymki do Syrii odwiedził meczet w Damaszku. Podczas prowadzenia Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w murach rzymskiego Koloseum papież zapraszał do wspólnych rozważań osoby duchowne i świeckie z różnych stron świata, często niekatolików.  Jan Paweł II uważany jest za przywódcę, który wniósł ogromny wkład w pokojowe przemiany w krajach europejskich oraz na innych kontynentach. Nawoływał do pokoju w świecie, ale przede wszystkim dał przykład życia świętego i ojcostwa uniwersalnego.

 

2. rok pontyfikatu Jana Pawła II (1979-1980)

16 października 1979 Jan Paweł II ogłosił adhortację apostolską Catechesi tradendae o katechizacji w naszych czasach.

10 listopada Jan Paweł II przybył z wizytą do rzymskiej siedziby FAO. Tego samego dnia papież wygłosił przemówienie do Papieskiej Akademii Nauk (apel o podjęcie badań nad "sprawą Galileusza").

W dniach 5 - 9 listopada odbyło się w Watykanie  pierwsze od czterech wieków plenarne zgromadzenie kardynałów.

W dniach 28 - 30 listopada Jan Paweł II odbył podróż do Turcji gdzie spotkał się z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Dimitriosem I, z którym ogłosił wspólną deklarację o ustanowieniu katolicko-prawosławnej komisji mieszanej do dialogu teologicznego.

29 listopada Jan Paweł II ogłosił list apostolski Inter Sanctos ogłaszający św. Franciszka patronem ekologów.

1 stycznia 1980 na okoliczność 13. Światowego Dnia Pokoju wygłosił orędzie: "Prawda siłą pokoju".

24 lutego Jan Paweł II ogłosił list Dominicae cenae o tajemnicy i kulcie Eucharystii.

Od 24 do 27 marca odbył się Nadzwyczajny Synod Biskupów Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego.

W dniach 2 - 12 maja Jan Paweł II odbył  podróż do Afryki: Zairu, Konga, Kenii, Ghany, Górnej Wolty i Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie wspólnie z anglikańskim arcybiskupem Canterbury wystosował apel do świata o pomoc dla krajów Sahelu.

5 maja opublikowano Deklarację Kongregacji Nauki Wiary o eutanazji.

15 maja Jan Paweł II skierował list do Niemieckiej Konferencji Biskupów: "Nieomylność Kościoła darem Chrystusa" w związku ze sprawą ks. Hansa Künga.

W dniach 30 maja - 2 czerwca Ojciec Święty odbył  podróż do Francji (2 czerwca wygłosił przemówienie w siedzibie UNESCO).

22 czerwca Jan Paweł II beatyfikował m.in. Katarzynę Tekakwitha, Indiankę z plemienia Mohawków. Była pierwszą Indianką chrześcijanką z Ameryki Północnej, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny w 1884 za pontyfikatu Leona XIII. 3 stycznia 1943 Pius XII ogłosił, że córkę wodza Mohawków można nazywać Sługą Bożą. Beatyfikował ją 22 czerwca 1980 św. Jan Paweł II jako pierwszą Indiankę – chrześcijankę. 19 grudnia 2011 zatwierdzono cud niezbędny do kanonizacji bł. Katarzyny. Kanonizowana 21 października 2012 w Rzymie przez Benedykta XVI

W dniach 30 czerwca  - 12 lipca  Jan Paweł II odbył  podróż do Brazylii (w jednej z faweli Papież zdjął z palca pierścień i zostawił go ubogim).

11 lipca Jan Paweł II ogłosił  list apostolski Sanctorum altrix Mater Ecclesia z okazji 1500-lecia urodzin św. Benedykta.

20 sierpnia Ojciec Święty wystosował list do kard. Stefana Wyszyńskiego w sprawie strajków na Wybrzeżu.

1 września opublikowano dokument Stolicy Apostolskiej o wolności religijnej.

26 września pod przewodnictwem Jana Pawła II rozpoczął się Synod Biskupów poświęcony rodzinie

Oceń treść:
;