Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Wydarzenia: Dzień Sekretarki

Pontyfikat

Pontyfikat Jana Pawła II - rok 22

 fot. G. Gałązka

W roku 2018 przypada jubileusz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II zapisał się w historii papiestwa Kościoła katolickiego jako szczególny pod wieloma względami. Trwająca niemal 27 lat posługa apostolska miała wyjątkowe znaczenie dla świata przełomu tysiącleci.

W 40 lat od pamiętnego 16 października prezentujemy  cykl  27 spotkań,  podczas których przywołujemy ważne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. Cykl rozpoczęła publikacja podsumowująca 27 rok posługi Papieża Polaka, dokładnie w dniu 13 rocznicy Jego śmierci, aby co tydzień, w kolejnych odsłonach zbliżać się do momentu jubileuszu historycznego „Habemus  Papam!”.

Jan Paweł II był 264 papieżem, pierwszym spoza Włoch od 1522 roku. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy 17 dni i był trzecim pod względem długości okresu sprawowania przywództwa w Kościele (po trwającym 37 lat pontyfikacie Świętego Piotra oraz prawie 32-letnim Piusa IX). Ojciec Święty odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie goszcząc w 132 krajach, jako Biskup Rzymu  wizytował wszystkie parafie diecezji rzymskiej. Jest autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich, w tym także listów otwartych do różnych środowisk. Podczas Jego pontyfikatu wydano nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich oraz ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła. Jan Paweł II był także autorem utworów o charakterze dokumentalnym i literackim: Przekroczyć próg nadziei (1994), Dar i tajemnica (1996), Tryptyk rzymski (2003), Wstańcie, chodźmy (2004) oraz Pamięć i tożsamość (2005).

Jako głowa Kościoła katolickiego zwołał dziewięć konsystorzy; w czasie swojego pontyfikatu wyświęcił 2800 kapłanów i konsekrował 321 mianowanych przez siebie biskupów, a do godności kardynalskiej wyniósł 232 duchownych; wyniósł na ołtarze  482 świętych; beatyfikował 1338 osób; przyjął ponad 1350 osobistości politycznych. Szacuje się, że podczas ponad 1020 audiencji  generalnych spotkał się z 18 mln pielgrzymów z całego świata. Z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 roku zapoczątkowane zostały Światowe Dni Młodzieży, spotkania młodych katolików odbywające się nieprzerwanie co 2-3 lata (dwukrotnie w Polsce: 1991 – Częstochowa; 2016 – Kraków).

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II zainicjował głęboki proces dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Zorganizował Światowe Dni Modlitwy o Pokój w Asyżu; udał się z historyczną wizytą do Ziemi Świętej, odwiedził Jordanię, Izrael oraz terytoria palestyńskie; modlił się w miejscu  narodzenia Chrystusa - Betlejem oraz w miejscu Jego śmierci i zmartwychwstania - Jerozolimie; przebywał na Wzgórzu Świątynnym oraz przemawiał w Instytucie Yad Vashem. Ojciec Święty spotykał się chętnie z przedstawicielami innych religii, między innymi Muzułmanami, Ormianami, Koptami, wyznawcami protestantyzmu oraz prawosławia. Podczas pielgrzymki do Syrii odwiedził meczet w Damaszku. Podczas prowadzenia Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w murach rzymskiego Koloseum papież zapraszał do wspólnych rozważań osoby duchowne i świeckie z różnych stron świata, często niekatolików.  Jan Paweł II uważany jest za przywódcę, który wniósł ogromny wkład w pokojowe przemiany w krajach europejskich oraz na innych kontynentach. Nawoływał do pokoju w świecie, ale przede wszystkim dał przykład życia świętego i ojcostwa uniwersalnego.

22. rok pontyfikatu Jana Pawła II (1999-2000)

 

23 października 1999 zakończyło się zwołane przez papieża Jana Pawła II 2. Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Europie.

W dniach 25-28 października z inicjatywy Ojca Świętego w Rzymie odbyło się Zgromadzenie Międzyreligijne. Wzięło w nim udział ok. 250 przedstawicieli ponad 20 religii świata. Celem Zgromadzenia było określenie możliwości współdziałania różnych religii w dziedzinach stanowiących przedmiot wspólnej troski, takich jak pokój, sprawiedliwość, walka z ubóstwem.

1 listopada Jan Paweł II wezwał świat do modlitwy o pokój w Czeczenii.

Od 5 do 9 listopada Jan Paweł II przebywał z wizytą w Indiach i Gruzji. 6 listopada w New Delhi ogłosił posynodalna adhortację Ecclesia in Asia. W Tbilisi Jan Paweł II i Katolikos-Patriarcha całej Gruzji Eliasz II podpisali wspólną deklarację w sprawie pokoju, skierowaną do rządów, organizacji międzynarodowych, przywódców religijnych i wszystkich ludzi dobrej woli.

O północy z 24 na 25 grudnia (w Wigilię Bożego Narodzenia) Jan Paweł II otworzył Święte Drzwi w Bazylice św. Piotra inaugurując tym samym Wielki Jubileusz Roku 2000. W jedności z inauguracją w Watykanie, został zapoczątkowany Rok Święty w Betlejem i w pięciu tysiącach katedr, sanktuariów i bazylik na całym świecie.

25 grudnia nastąpiło otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Jana na Lateranie.

1 stycznia 2000 otwarto Drzwi Święte w trzeciej spośród czterech bazylik większych Rzymu – Bazylice Santa Maria Maggiore. W tym dniu Kościół obchodził także 33. Światowy Dzień Pokoju, na który Jan Paweł II wystosował orędzie Na ziemi pokój ludziom, których Bóg miłuje!

2 stycznia miał miejsce Jubileusz Dzieci, który zgromadził na Placu św. Piotra około 150.000 dzieci z całego świata.

18 stycznia Jan Paweł II wspólnie z arcybiskupem Canterbury George’m Carey’em i metropolitą Atanazym, delegatem patriarchy ekumenicznego otworzyli Drzwi Święte w Bazylice św. Pawła za Murami.

W dniach 24-26 lutego Jan Paweł II pielgrzymował do Egiptu na górę Synaj. Papież odwiedził także islamski uniwersytet Al.-Azhar oraz spotkał się ze zwierzchnikiem Kościoła koptyjskiego papieżem Szenudą III.

W dniach 20-26 marca Ojciec Święty udał się w podróż do Ziemi Świętej. Odwiedził Izrael, Jordanię i Autonomię Palestyńską. W Jerozolimie modlił się w Bazylice Grobu Pańskiego oraz jako pierwszy w historii  zwierzchnik Kościoła katolickiego przy Ścianie Płaczu. Jan Paweł II odwiedził także Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem.

30 kwietnia Jan Paweł II kanonizował s. Faustynę Kowalską. Uroczystości odbyły się w Krakowie i w Rzymie. Wtedy też zostało ustanowione Święto Miłosierdzia Bożego.

12 i 13 maja Jan Paweł II przebywał z pielgrzymką w portugalskiej Fatimie gdzie beatyfikował dwójke dzieci, wizjonerów: Hiacyntę i Franciszka Marto.

18 maja Jan Paweł II obchodził swoje 80. urodziny.

13 czerwca Prezydent Republiki Włoskiej Carlo Ciampi podpisał akt łaski dla Mehmeta Ali Agcy, zamachowca skazanego na dożywocie za próbę zabójstwa Jana Pawła II, której dopuścił się podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra 13 maja 1981.  

26 czerwca Jan Paweł II ujawnił publicznie treść trzeciej tajemnicy fatimskiej, w której była mowa o białym kapłanie ginącym od kul z broni palnej i strzał z łuków, co część osób odnosi do nieudanego zamachu na życie papieża z 13 maja 1981. Sam Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Maryi. Pocisk, którym został raniony, przekazał jako wotum do sanktuarium fatimskiego. Został on umieszczony w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej.

W dniach 6-8 lipca odbyła się narodowa pielgrzymka Polaków do Rzymu.

Od 15 do 20 sierpnia odbywały się w Rzymie Światowe Dni Młodzieży, w których wzięło udział ok. 2 mln młodych z całego świata.

3 września w Watykanie, podczas mszy świętej z udziałem ok. 100 tys. wiernych, Jan Paweł II beatyfikował dwóch swoich poprzedników, Piusa IX i Jana XXIII oraz trzech innych duchownych.

1 października Ojciec Święty kanonizował 120 męczenników z Chin.

8 października Jan Paweł II przed sprowadzoną do Rzymu figurą z Kaplicy Objawień w Fatimie, wraz ze wszystkimi biskupami świata zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi ludzkość u progu nowego tysiąclecia.

W dniach 14-15 października obchodzony był jubileusz rodzin (III Światowe Spotkanie Rodzin).

Oceń treść:
;