Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Pontyfikat

Pontyfikat Jana Pawła II - rok 4

 fot. G. Gałązka

W roku 2018 przypada jubileusz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II zapisał się w historii papiestwa Kościoła katolickiego jako szczególny pod wieloma względami. Trwająca niemal 27 lat posługa apostolska miała wyjątkowe znaczenie dla świata przełomu tysiącleci.

W 40 lat od pamiętnego 16 października prezentujemy  cykl  27 spotkań,  podczas których przywołujemy ważne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. Cykl rozpoczęła publikacja podsumowująca 27 rok posługi Papieża Polaka, dokładnie w dniu 13 rocznicy Jego śmierci, aby co tydzień, w kolejnych odsłonach zbliżać się do momentu jubileuszu historycznego „Habemus  Papam!”. 

Jan Paweł II był 264 papieżem, pierwszym spoza Włoch od 1522 roku. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy 17 dni i był trzecim pod względem długości okresu sprawowania przywództwa w Kościele (po trwającym 37 lat pontyfikacie Świętego Piotra oraz prawie 32-letnim Piusa IX). Ojciec Święty odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie goszcząc w 132 krajach, jako Biskup Rzymu  wizytował wszystkie parafie diecezji rzymskiej. Jest autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich, w tym także listów otwartych do różnych środowisk. Podczas Jego pontyfikatu wydano nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich oraz ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła. Jan Paweł II był także autorem utworów o charakterze dokumentalnym i literackim: Przekroczyć próg nadziei (1994), Dar i tajemnica (1996), Tryptyk rzymski (2003), Wstańcie, chodźmy (2004) oraz Pamięć i tożsamość (2005).

Jako głowa Kościoła katolickiego zwołał dziewięć konsystorzy; w czasie swojego pontyfikatu wyświęcił 2800 kapłanów i konsekrował 321 mianowanych przez siebie biskupów, a do godności kardynalskiej wyniósł 232 duchownych; wyniósł na ołtarze  482 świętych; beatyfikował 1338 osób; przyjął ponad 1350 osobistości politycznych. Szacuje się, że podczas ponad 1020 audiencji  generalnych spotkał się z 18 mln pielgrzymów z całego świata. Z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 roku zapoczątkowane zostały Światowe Dni Młodzieży, spotkania młodych katolików odbywające się nieprzerwanie co 2-3 lata (dwukrotnie w Polsce: 1991 – Częstochowa; 2016 – Kraków).

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II zainicjował głęboki proces dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Zorganizował Światowe Dni Modlitwy o Pokój w Asyżu; udał się z historyczną wizytą do Ziemi Świętej, odwiedził Jordanię, Izrael oraz terytoria palestyńskie; modlił się w miejscu  narodzenia Chrystusa - Betlejem oraz w miejscu Jego śmierci i zmartwychwstania - Jerozolimie; przebywał na Wzgórzu Świątynnym oraz przemawiał w Instytucie Yad Vashem. Ojciec Święty spotykał się chętnie z przedstawicielami innych religii, między innymi Muzułmanami, Ormianami, Koptami, wyznawcami protestantyzmu oraz prawosławia. Podczas pielgrzymki do Syrii odwiedził meczet w Damaszku. Podczas prowadzenia Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w murach rzymskiego Koloseum papież zapraszał do wspólnych rozważań osoby duchowne i świeckie z różnych stron świata, często niekatolików.  Jan Paweł II uważany jest za przywódcę, który wniósł ogromny wkład w pokojowe przemiany w krajach europejskich oraz na innych kontynentach. Nawoływał do pokoju w świecie, ale przede wszystkim dał przykład życia świętego i ojcostwa uniwersalnego.

 

4. rok pontyfikatu Jana Pawła II (1981-1982)

22 listopada 1981 Jan Paweł II ogłosił adhortację apostolską Familiaris consortio o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym.

25 listopada Jan Paweł II nominował kard. Josepha Ratzingera na stanowisko prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

8 grudnia ogłoszono list apostolski Jana Pawła II Beata Hedvigis, ustanawiający Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie, przekształconą w 2009 roku w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

14 - 18 grudnia opublikowano raport o skutkach użycia broni nuklearnej, doręczony sekretarzowi generalnemu ONZ oraz przywódcom USA, ZSRR, Wielkiej Brytanii i Francji.

18 grudnia Ojciec Święty skierował list do gen. Wojciecha Jaruzelskiego po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

24 grudnia Jan Paweł II zapalił świecę w oknie swojego apartamentu w Pałacu Apostolskim na znak solidarności z narodami cierpiącymi, m.in. z Polską.

1 stycznia 1982 z okazji 15 Światowego Dnia Pokoju Jan Paweł II wygłosił orędzie: "Pokój - dar Boga powierzony ludziom".

6 stycznia Jan Paweł II skierował do biskupów całego świata list Caritas Christi, wzywając do modlitwy za Kościół w Chinach.

12 lutego na madryckim posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) odczytana została deklaracja Stolicy Apostolskiej w sprawie Polski.

W dniach 12 - 19 lutego Jan Paweł II odbył podróż do Afryki: do Nigerii, Beninu, Gabonu i Gwinei Równikowej.

Od 12 do 15 maja Ojciec Święty pielgrzymował do Portugalii, gdzie w Fatimie dokonał zawierzenia świata Matce Bożej. Miało to miejsce 13 maja, w rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II dokonanego na Placu Św. Piotra; Dzień wcześniej (12 maja) 32-letni Hiszpan Juan Fernandez Krohn, ksiądz ze schizmatyckiego Bractwa Piusa X wyświęcony przez arcybiskupa Lefebvre'a podjął nieudaną próbę zasztyletowania papieża podczas wieczornego nabożeństwa w Kaplicy Objawień. Napastnik zaatakował papieża bagnetem, ale został powstrzymany przez ochronę. Jan Paweł II został niegroźnie zraniony, choć rana krwawiła obficie. Po jej opatrzeniu Ojciec Święty realizował ustalony wcześniej harmonogram dnia.

32-letni Hiszpan Juan Fernandez Krohn, ksiądz ze schizmatyckiego Bractwa Piusa X wyświęcony przez arcybiskupa Lefebvre'a.

20 maja została ustanowiona Papieska Rada ds. Kultury.

22 maja wraz z Janem Pawłem II Mszę św. koncelebrowali przedstawiciele Episkopatów Argentyny i Wielkiej Brytanii w intencji pokojowego zakończenia konfliktu zbrojnego o Falklandy/Malwiny.

W dniach 28 maja - 2 czerwca papież odbył podróż do Wielkiej Brytanii (wizyta w anglikańskiej katedrze w Canterbury; ogłoszenie wspólnej deklaracji na temat dialogu teologicznego).

W dniach 10 - 13 czerwca Ojciec Święty odbył podróż do Brazylii i Argentyny.

15 czerwca Jan Paweł II przyleciał do Szwajcarii gdzie wystąpił na forum Międzynarodowej Organizacji Pracy.

29 sierpnia papież odwiedził San Marino.

3 października Fra Angelico został beatyfikowany przez Jana Pawła II (przez zatwierdzenie kultu). W 1984 papież ogłosił go patronem artystów i twórców kultury. W Polsce Fra Angelico jest patronem historyków sztuki.

10 października Jan Paweł II ogłosił świętym  Kościoła katolickiego bł. o. Maksymiliana Kolbego, męczennika Oświęcimia.

Oceń treść:
;