Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Pontyfikat

Pontyfikat Jana Pawła II - rok 6

 fot. G. Gałązka

W roku 2018 przypada jubileusz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II zapisał się w historii papiestwa Kościoła katolickiego jako szczególny pod wieloma względami. Trwająca niemal 27 lat posługa apostolska miała wyjątkowe znaczenie dla świata przełomu tysiącleci.

W 40 lat od pamiętnego 16 października prezentujemy  cykl  27 spotkań,  podczas których przywołujemy ważne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. Cykl rozpoczęła publikacja podsumowująca 27 rok posługi Papieża Polaka, dokładnie w dniu 13 rocznicy Jego śmierci, aby co tydzień, w kolejnych odsłonach zbliżać się do momentu jubileuszu historycznego „Habemus  Papam!”. 

Jan Paweł II był 264 papieżem, pierwszym spoza Włoch od 1522 roku. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy 17 dni i był trzecim pod względem długości okresu sprawowania przywództwa w Kościele (po trwającym 37 lat pontyfikacie Świętego Piotra oraz prawie 32-letnim Piusa IX). Ojciec Święty odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie goszcząc w 132 krajach, jako Biskup Rzymu  wizytował wszystkie parafie diecezji rzymskiej. Jest autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich, w tym także listów otwartych do różnych środowisk. Podczas Jego pontyfikatu wydano nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich oraz ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła. Jan Paweł II był także autorem utworów o charakterze dokumentalnym i literackim: Przekroczyć próg nadziei (1994), Dar i tajemnica (1996), Tryptyk rzymski (2003), Wstańcie, chodźmy (2004) oraz Pamięć i tożsamość (2005).

Jako głowa Kościoła katolickiego zwołał dziewięć konsystorzy; w czasie swojego pontyfikatu wyświęcił 2800 kapłanów i konsekrował 321 mianowanych przez siebie biskupów, a do godności kardynalskiej wyniósł 232 duchownych; wyniósł na ołtarze  482 świętych; beatyfikował 1338 osób; przyjął ponad 1350 osobistości politycznych. Szacuje się, że podczas ponad 1020 audiencji  generalnych spotkał się z 18 mln pielgrzymów z całego świata. Z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 roku zapoczątkowane zostały Światowe Dni Młodzieży, spotkania młodych katolików odbywające się nieprzerwanie co 2-3 lata (dwukrotnie w Polsce: 1991 – Częstochowa; 2016 – Kraków).

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II zainicjował głęboki proces dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Zorganizował Światowe Dni Modlitwy o Pokój w Asyżu; udał się z historyczną wizytą do Ziemi Świętej, odwiedził Jordanię, Izrael oraz terytoria palestyńskie; modlił się w miejscu  narodzenia Chrystusa - Betlejem oraz w miejscu Jego śmierci i zmartwychwstania - Jerozolimie; przebywał na Wzgórzu Świątynnym oraz przemawiał w Instytucie Yad Vashem. Ojciec Święty spotykał się chętnie z przedstawicielami innych religii, między innymi Muzułmanami, Ormianami, Koptami, wyznawcami protestantyzmu oraz prawosławia. Podczas pielgrzymki do Syrii odwiedził meczet w Damaszku. Podczas prowadzenia Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w murach rzymskiego Koloseum papież zapraszał do wspólnych rozważań osoby duchowne i świeckie z różnych stron świata, często niekatolików.  Jan Paweł II uważany jest za przywódcę, który wniósł ogromny wkład w pokojowe przemiany w krajach europejskich oraz na innych kontynentach. Nawoływał do pokoju w świecie, ale przede wszystkim dał przykład życia świętego i ojcostwa uniwersalnego.

 

6. rok pontyfikatu Jana Pawła II (1983-1984)

22 października 1983 ogłoszono Kartę  Praw Rodziny.

29 października zakończył się Synod Biskupów poświęcony pojednaniu i pokucie.

31 października Jan Paweł II skierował list do kard. Johannesa Willebrandsa, przewodniczącego Sekretariatu Jedności Chrześcijan, z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra.

11 grudnia Jan Paweł II gościł w rzymskim kościele luterańskim.

27 grudnia Ojciec Święty spotkał się z zamachowcem Mehmetem Ali Agcą w rzymskim więzieniu Rebibbia.

1 stycznia 1984 z okazji 17.  Światowego  Dnia Pokoju Jan Paweł II wygłosił orędzie: "Pokój rodzi się z serca nowego".

10 stycznia Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi.

11 lutego Jan Paweł II ogłosił list apostolski Salvifici doloris o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia.

18 lutego miało miejsce porozumienie w sprawie rewizji konkordatu laterańskiego pomiędzy Stolicą Apostolską a Republiką Włoską. W tym samym dniu ogłoszono bł. Fra Angelico patronem artystów.

24 lutego powołano papieską Fundację na rzecz Krajów Sahelu.

4 marca w  Rzymie odbyły się obchody 500. rocznicy śmierci św. Kazimierza, Patrona Litwy.

25 marca ogłoszona została adhortacja apostolska Jana Pawła II Redemptionis donum o konsekracji zakonnej w świetle tajemnicy Odkupienia. Tego samego dnia Ojciec Święty przed Bazyliką Św. Piotra zawierzył ludzkość Matce Bożej Fatimskiej. Dokonał tego przed figurą sprowadzoną na jego prośbę z Fatimy.  

6 kwietnia papież skierował list do sekretarza stanu: "Nowe zasady zarządzania Państwem Watykańskim".

20 kwietnia ogłoszono list apostolski Redemptionis Anno na temat Jerozolimy, świętego miasta trzech wielkich religii monoteistycznych.

1 maja ogłoszono list apostolski Jana Pawła II Les grands mystčres do biskupów Kościoła w sprawie pokoju w Libanie.

W dniach 2 - 12 maja Jan Paweł II udał się w podróż na Daleki Wschód (przez Alaskę): do Korei Płd., Papui-Nowej Gwinei, ma Wyspy Salomona, do Tajlandii (kanonizacja 103 męczenników koreańskich; wizyta w obozie uchodźców z Kambodży, Laosu i Wietnamu);

2 czerwca Jan Paweł II gościł z oficjalną wizytą w siedzibie prezydenta Republiki Włoskiej na Kwirynale.

10 czerwca opublikowano dokument Sekretariatu dla Niechrześcijan: "Postawa Kościoła wobec wyznawców innych religii".

W dniach 12 - 17 czerwca Jan Paweł II odbył podróż do Szwajcarii (wizyta w siedzibie Światowej Rady Kościołów).

6 sierpnia wydana została Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary o niektórych aspektach "teologii wyzwolenia".

W dniach 9 - 21 września Jan Paweł II odbył podróż apostolską do Kanady.

Od 10 - 13 października Ojciec Święty przebywał w  podróży do Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej: do Dominikany i Portoryko (pielgrzymka szlakiem Kolumba; inauguracja nowenny przygotowań do obchodów 500. rocznicy odkrycia Ameryki).

Oceń treść:
;